Ev ve iş yerlerinde elektrik abonelikleri ile alakalı köklü değişikliğe gidiliyor. Daha önce pek çok işlemin cep telefonundan yapılmasını sağlayacak yeni sistem hayata geçmişti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) taslağına göre hazırlanan projede, yeni gelişmeler yaşanıyor.

Halk Tv'de yer alan habere göre, Milli Akıllı Sayaç Sistemi (MASS) oluşturulmuş ve Türkiye genelindeki elektrik dağıtım sistemine bağlı sayaçlar, bu sisteme bağlanmıştı.

Elektrik dağıtım sistemine bağlı sayaçların MASS kapsamına dahil edilmesi, gerekli teçhizatın, altyapının ve akıllı sayaçların kurulumu, işletilmesi ve bakımı ile mevcut sayaçların akıllı sayaçlar ile değiştirilmesi, dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin sorumluluğunda ancak uygulama hakkında az bilinen bir detay ortaya çıktı.

Yıl sonuna kadar herkes değiştirecek

Kayseri'de 30 Binin Üzerinde İnsan Mağdur Oldu Kayseri'de 30 Binin Üzerinde İnsan Mağdur Oldu

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.akıllı sayaçların, geçmişe dönük verilerini de içerecek şekilde takip edilmesini sağlayacak mobil uygulamayı 1 Temmuz 2024 tarihine kadar geliştireceği belirtildi.

Elektrik dağıtım şirketlerinin de bu uygulama için gerekli olan verileri EPİAŞ’a sağlayacak altyapıyı 1 Temmuz 2024 tarihine kadar oluşturmaları gerekirken, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) de 1 Ocak 2025 tarihine kadar Merkezi Haberleşme Yazılımı Teknik Şartnamesi’ni yayımlayaceği bildirildi.

Dağıtım şirketleri de bu şartnameye uygun Merkezi Haberleşme Yazılımını 1 Nisan 2025 tarihine kadar kuracak ve 1 Ağustos 2025 tarihine kadar uzaktan okuma yapılabilen tüm sayaçların verilerinin bu yazılım ile entegrasyonunu sağlayacağı ifade edildi.

Muhabir: HABER MERKEZİ