Temmuz ayında emeklileri bekleyen maaş zammı öncesi emekliye çifte ödeme geldi. Haziran ayına denk gelen Kurban Bayramı’nda milyonlarca kişi hem emekli maaşını alacak hem de bayram ikramiyesini hesaplarında görecek. Yeniden gündeme gelen bu konuya ilişkin toplu ödemenin ne zaman yatacağı merak edilmeye başlandı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yakın zamanda buna açıklama getirmiş olsa da emekliler için erken aylık da gündeme geldi. Emekli maaşı ve bayram ikramiyelerine yönelik yapılan açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ikramiyelerin Kurban bayramı öncesinde ödeneceğini ve bununla ilgili takvimin de yakında açıklanacağını belirtmişti. 

Bu yıl yüzde 50 zamla 2 bin liradan 3 bin liraya çıkartılan bayram ikramiyesi ilk olarak Ramazan bayramında ödenmişti. Yılın ikinci ikramiyesi ise Kurban bayramı öncesinde 10-14 Haziran tarihleri arasında ödenecek. İkramiyeden Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aylık alan tüm hak sahipleri yararlanıyor.

Kayseri’de Döviz Ne Kadar Oldu? (14 Haziran) Kayseri’de Döviz Ne Kadar Oldu? (14 Haziran)

16-19 Haziran tarihlerinde olan Kurban Bayramında Birçok emeklinin aylık ödeme gününe rastlarken emeklilere bu konuda müjde gelmesi ve aylıklarda da erken ödeme olması bekleniyor. Ancak bazı SSK emeklilerinin aylık ödeme günleri bayrama denk geliyor. Bu nedenle ödemeler erken yapılabilecek. Tabii bu erken ödemenin sadece emeklilerle sınırlı kalmayıp, tüm emeklileri de kapsamasının mümkün olabileceği konuşuluyor. 

Aynı zamanda henüz emeklilik başvurusu yapmamış olanların da ikramiye şansları bulunuyor. 31 Mayıs akşamına kadar başvurusunu yapan sigortalılar için aylık hesaplanması 1 Haziran'dan başlayacak. Böylece bu emekliler de Kurban bayramı ikramiyesinden yararlanmış olacak. Aylık bağlanma işlemleri bitmese bile ikramiye hak kazanılacak. İşlemler bittiğinde toplu ödeme ile birlikte hak edilen Kurban bayramı ikramiyesi de hesaba yatırılmış olacak. 

Kaynak: Haber Merkezi