Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan emekli zammı için net açıklamalardan biri dün gelmişti. Bakan Işıkhan 'Emekli maaşı zammı yüzdesel olacak' derken, aylıkların asgari ücret seviyesine yükseltilmeyeceğini açıklamıştı.

Emekliye Bölgesel Destek Sağlanacak

İstenen en düşük emekli maaşının 17 bin lira olmayacağı ama en düşük emekli maaşı alanlar için hükümetin planı olduğu ortaya çıktı. Hükümetin çalışmaları tüm hızıyla sürerken bölgesel destek formülü gündeme geldi.

Emekliye Çifte Ödeme! Hesaba Erken Geçecek! Emekliye Çifte Ödeme! Hesaba Erken Geçecek!

Çalışmalar Yürütülüyor

Seyyannen zam konusu emeklinin gündeminden düşmezken Temmuz öncesi herhangi bir zam yapılmayacağı da kulislere yansıdı. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 'Sosyal yardımlar' bütçesinden karşılanmak üzere emeklilere bölgesel bazı destekler verilmesinin planlandığı dile getirildi.

Emeklilerden belli şartların karşılanmasıyla birlikte büyükşehirlerde oturana kira desteği, Doğu illerinde kirada yaşayanlara ise doğal gaz ya da odun-kömür desteği verilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

'Şu an Protokollerimizi Gerçekleştiriyoruz'

Bakan Işıkhan emekli destek paketi için tarihi açıkladı.

Işıkhan, "Emekliler Yılı ile ilgili olarak birçok bakanlıkla, özel sektör kuruluşuyla şu an protokollerimizi gerçekleştiriyoruz. Yavaş yavaş belli bir noktaya geldik. Yakın zaman içerisinde basın mensuplarını davet edeceğiz ve bir lansman gerçekleştireceğiz" derken, "Somut bir şey olmadığı sürece paylaşmam etik olmaz diye düşünüyorum ama 15-20 gün içinde, elde ettiğimiz ne kadar somut veri varsa, emeklilerimize ayrıcalık tanıyan, onları ön plana çıkaran, onları destekleyecek psikolojik, sosyal, ekonomik ve sağlık anlamındaki hizmetlerimizi, onların refahını artırma yönündeki her çalışmamızı paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi