DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı Seçim Özel programında seçim süreci hakkında konuştu.

‘Tarihin Doğru Noktasında Doğru Yerinde Durduk Biz’

Ali Babacan, DEVA Partisinin seçmen kitlesi ve seçim hakkındaki konuşmasında, “İlk defa, DEVA Partisinin bir seçmen kitlesini oluşturacağız. İlk defa vatandaşlarımız ‘evet’ mührünü basarak partimizle bir gönül bağı kurmuş olacak ve bu gönül bağını bir anlamda mühürlemiş olacak. Bunun için çok çok kıymetli” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisinin kazanmayı hedeflediği ilçelerden bahseden Babacan, "Belediye başkanlığını kazanmayı gözümüze kestirdiğimiz ve inandığımız çok sayıda ilçe var Türkiye genelinde. İl bazında, büyükşehir bazında adaylarımız çok yoğun bir çaba ortaya koyacak" dedi.

Ali Babacan, yaptığı konuşmada genel seçimlerde doğru hareketlerde bulunduğunu söyledi.

Babacan, "Genel seçimler için doğru yaptık hâlâ da arkasındayız. Tarihin doğru noktasında doğru yerinde durduk biz. Keşkemiz yok" şeklinde konuştu.

Kayseri İl Başkanı MHP’li Belediye Başkanlarıyla Ne Konuştu? Kayseri İl Başkanı MHP’li Belediye Başkanlarıyla Ne Konuştu?

Ali Babacan, ülke için yapılabilecek çalışmaların kısıtlı olduğunu vurguladı.

Babacan konuşmasında, "Siyasi partilere kimliğini değil, bu ülke için ne yapacağını sormak lazım. Kendilerini tanımlarken 'muhafazakâr partiyim', 'milliyetçi partiyim' diyorlar. 'Anladık kimliğini de sen bu ülke için ne ortaya koyacaksın' dediğinizde, çoğu zaman bir boşluk görüyorsunuz" ifadelerine yer verdi.

‘Vatandaşlarımızda Son 10 Yıldır Görmediğimiz Büyüklükte Bir İsyan Var’

Emekliler ve asgari ücretle çalışanlar hakkında konuşan Babacan, "Türkiye’de siyaset dinamik, şartlar çok hızlı değişiyor. Vatandaşlarımızda son 10 yıldır görmediğimiz büyüklükte bir isyan var. Çünkü genel seçimlere doğru giderken Sayın Erdoğan “Liderinizi patatese, soğana mı değiştireceksiniz” dedi. Ama 9 ay geçti, enflasyon Türkiye’de çok hızlı bir şekilde yüksek seyretmeye devam ediyor. Emeklilerimiz, asgari ücretlilerimiz Türkiye’nin her yerinde feryat ediyor" dedi.

İktidar hakkındaki söylemlerini sık sık gündeme getiren Ali Babacan, iktidara gelen liderler hakkında konuştu.

Babacan, "Otoriter, hukuk tanımaz, popülist söylemlerle iktidara gelen çok sayıda lider; bu şekilde davranan çok sayıda siyasi parti var. Yanı başımızdaki Avrupa’da da bunun sayısı çok. Bundan esinleniyorlar. Maalesef Altılı Masa’da da gördük" ifadelerini kullandı.

'Mesele Güvenlikse, Her Türlü Hakkı Çiğneyebiliriz Anlayışı Hâkim’

Ali Babacan güvenliğe yönelik konuştuğu sözlerine aynı zamanda güvenliği sağlamak adına insanların haklarının çiğnendiğine değindi.

Babacan, "'Mesele güvenlikse, her türlü hakkı çiğneyebiliriz' anlayışı hâkim. Biz, 'güvenlik ve temel haklar birden yükselmeli' diyoruz. Onun için hem İstanbul'da hem Ankara'da vatandaşlarımızın karşısına daha önce baro başkanlığı yapmış iki hukukçu ile çıktık" dedi.

Her şehirde bulunmaları gerektiğini savunan Ali Babacan bu noktada bunun parti için bir görev haline geldiğinin altını çizdi.

Babacan, “münferit bir siyasi parti olarak her şehirde kendi adaylarımızla vatandaşlarımızın karşısına çıkmamız, bizim temel görevimiz. Özellikle yerel seçimlerde başka bir siyasi partinin adayına kazandırmak ya da kaybettirmek gibi bir hedefimiz olamaz" dedi.

‘Tek İmzayla Yapamadığı Hiçbir Şey Yok’

Ali Babacan konuşmalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’dan bahsetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her şeyi yapabildiğine vurgu yapan Babacan, “2018’den bu yana tek imzayla yapamadığı hiçbir şey yok. Şu anda kendisi aynı zamanda Merkez Bankası başkanı, unutmayalım” ifadelerini kullandı.

Ali Babacan Erdoğan hakkındaki sözlerine devam ederek, “Ben görev başındayken faiz indi, daha da inecek’ dedi. Seçimden sonra 8 ayda 8 kez faiz arttı. Düşünebiliyor musunuz ki Erdoğan’a rağmen faiz artıyor? Türkiye’de böyle bir şey mümkün mü? Kendi talimatına rağmen bir Merkez Bankası Başkanı faiz arttırsa tutar mı onu orada? Demek ki bugüne kadar faiz indirmek de faiz bindirmek de kendi talimatıyla olan işler. Sonuçlar da ortada” diye konuştu.

‘İnsanlar 'Aramı Sayın Erdoğan'la bozmayayım’ diye korkuyor’

Babacan Erdoğan’ın yönetim biçimini eleştirmeye devam ederken şu ifadeleri kullandı;

“Şu anda sivil inisiyatif diye bir şey bırakmadı. Bir kişiyi hapiste tutuyor, ‘Ben iş başında olduğum sürece çıkamaz' diyor, bütün iş dünyasını sindiriyor. İnsanlar 'Aramı Sayın Erdoğan'la bozmayayım, beni de içeri attırır, bir daha da çıkamam' diye korkuyor”

“Bizim DEVA Partisi olarak en önemli mücadelemiz, demokrasiyi ayakta tutma mücadelesi” diyen Babacan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geniş kesimleri sindirerek, susturduğunu da sözlerine ekledi.

Babacan, ”AYM kararlarına rağmen, AİHM kararlarına rağmen insanların hapiste olması basit bir şey değil. Bir kişi de olsa aynı facia, on kişi, yüz kişi de olsa aynı şey. Çünkü o bir kişi üzerinden geniş kesimleri sindiriyor, susturuyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Muhabir: Merve Erol