Gazeteci ve yazar olan Yılmaz Özdil Sözleşmeli Er olarak görev yapan, Türk askerlerinin durumu ve ne şartlar altında, ne amaçla bu mesleğe yöneldikleri hakkında paylaştığı video sosyal medyada gündem oldu.

TSK’dan Askerlere Sosyal Medya Yasağı Geldi! Uymayanlara Ceza Var TSK’dan Askerlere Sosyal Medya Yasağı Geldi! Uymayanlara Ceza Var

Yayımlamış olduğu videoda konuşan Özdil, “Komanda Astsubay olmadan bir Tim ölür kardeşim. Tecrübeli kadrolarımız ordudan atıldı veya uzaklaştırıldı. Memlekete yıllardır 'hayaldi gerçek oldu' palavrasıyla yöneten zihniyet kendi çocuklarını bedelli askerlikle kurtarırken yoksul ve gariban çocuklara işte bu hayal sunuluyor. Kamu spotu. Şimdi bakın bu son 12 şehidimize sözleşmeli er, uzman onbaşı, uzman çavuş. 8 tanesi sözleşmeli er” diye konuştu.

Özdil, “O kamu spotunda o köy kahvesinde, ağaç altındaki tahta masada dükkân hayali kuran gariban delikanlılarımız onlar. Mekânları cennet olsun. Ama bu milletin çocuklarına bunu yapanların, ne öbür dünyada mekânı olsun, ne de bu dünyada dükkânı olsun. Ve hala deniyor ki, 'nasıl oluyor da sadece gariban çocuklar şehit oluyor'? Bunun bangır bangır reklamını yaptılar televizyonlarda. 3 yıl maaş alacaksın, 3 yıllık ikramiyen ile birlikte terhis olacaksın, dükkân açacaksın dediler. Özendirdiler, teşvik ettiler. Kimisi dükkân alma hayali kurdu, kimisi taksi plakası alma hayali kurdu.  İşte o hayal yüzünden sadece gariban çocuklar şehit oluyor bu ülkede. O kamu spotu ile eş zamanlı olarak bedelli askerlik çıkardılar. Ensen kalınsa canın sağ olsun, garibansan vatan sağ olsun dediler” dedi.

Kaynak: Özel Haber