Gayrimenkul fiyatlarının her geçen yıl katlanarak artması ev almayı daha da zorlaştırırken, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara bir de bu üzücü haber geldi. 
İnşaat sektörünün en önemli malzemelerden olan ‘Çimento’ya son yıllarda yapılan zamlar, müteahhitleri zorlarken, maliyetlerin artması ev fiyatlarını olumsuz yönde etkileyecek. 
Çimento fiyatlarının artması, inşaat sektöründe giderleri artırırken, gayrimenkul değerlerinin fiyatlarını da artıracak.

O Uygulama Yürürlüğe Girdi! Emekliler İçin İlk Adım Atıldı! O Uygulama Yürürlüğe Girdi! Emekliler İçin İlk Adım Atıldı!

İnşaat Müteahhitleri Konfedarasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, geçtiğimiz haftalarda, çimento fiyatlarına yapılan zammı eleştirerek açıklamalarda bulunmuştu.

Konut Fiyatlarının Artışı, Vatandaşı Kirada Oturmaya Zorluyor!
Tahir Tellioğlu, “Maalesef; fırsat buldukça insafsız bir şekilde inşaat sektör maliyetlerini, dolayısıyla konut maliyetlerini artıran  ve konuta erişmekte hayli zorlanan vatandaşımızı yüksek kiralara mahkum eden bir avuç çimento üreticilerinin, seçim arifesinde “çimento ve beton” ürünlerine ortalama yüzde25 civarı zam yapmalarını müteahhitlik sektörü olarak kabul etmiyor ve kınıyoruz” açıklamalarını yaptı.

Çimento üreticilerine seslenerek ‘Tabii ki iş insanları olarak emeğiniz ve yatırım sermayeleriniz oranında kazanmanıza karşı değiliz ama bunun makul bir sınırı olmalıdır” dedi.

İzah Edilemez!

Sözlerinin devamında yapılan zammın kabul edilebilir olmadığını müteahhitleri zora soktuğunu ve ev fiyatlarına olumsuz etkilediğini belirterek, “2021 yılının Nisan ayında, ülkemizde çimento ton ve beton metreküp fiyatları ortalama 130 TL civarında iken, geçen 36 ay içerisinde ortalama 2.500 TL yani 20 kat artması, maliyet artışı diye izah edilemez. Maliyet girdileriniz belli, enerji fiyatlarındaki artış o günden bugüne yüzde 600-700 civarda olmasına rağmen, sizlerin bu zamları yüzde 2 bine çıkarmanızı kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Grev Kararı

Tellioğlu, 30 Nisan’da bir toplantı yapacaklarını ve sonrasında Ticaret Bakanlığı ile yapacakları görüşmelerde taleplerinin karşılanmaması halinde grev kararı alacaklarını söyledi Tellioğlu, 1 ay süreyle işten çıkarma yapabileceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: haber merkezi