İkinci el piyasasında yaprak kıpırdamıyor. Yaşanan durgunluk sonrası sektör temsilcileri bu durum karşısındaki şaşkınlığını gizleyemedi. Sektör temsilcileri 30 yıldır böylesine rastlamadıklarını belirttikleri bir durgunluğun baş gösterdiğini söyledi. 

İkinci el piyasasında 7 Temmuz’da yürürlüğe girecek uygulamanın ilerleyen tarihlere ertelenmesi sonrası kampanya ve indirimler devam etmeye başladı. Fakat Malatya'da, yüzde 20'lere varan fiyat düşüşlerine rağmen ikinci el otomobil piyasasında satışların durma noktasına kadar gelmesi büyük dikkat çekti. Otomobil fiyatlarının ortalama 200 bin TL aşağıya çekildiğine değinen galerici esnafı, buna rağmen sektörde büyük bir durgunluk yaşandığını işaret etti.

‘Faizlerin Yüksek Olması Sektöre Olumsuz Yansıdı’

Esnaf yaşanan durgunlukla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sektörümüz çok sıkıntı içerisinde 20 yıldır sektör içerisindeyiz böyle bir durum görmedik. Faizlerin yüksek olması sektöre olumsuz yansıdı. Gidişat iyi değil. Bayramı satış yapamadan geçirdik. Bir milyonluk araçlarda fiyatlar 750 bin TL'ye kadar gerilemiş durumda buna rağmen satış yok. Vatandaş araçlara yatırım yapmıyor mevduatlarını bankalarda değerlendirmeyi tercih ediyor. Bu da sektöre olumsuz yansıyor” 

‘Bugüne Kadar Böyle Bir Durgunluk Yaşamadık’

Altın Yeni Günde Dur Durak Bilmiyor! İşte Güncel Fiyatlar Altın Yeni Günde Dur Durak Bilmiyor! İşte Güncel Fiyatlar

Yeşiltepe Galericiler Sitesi Denetim Kurulu Başkanı Başkan Göksel Levent ise, sektörün can çekiştiğine değinerek,  ”Yaklaşık 34 yıldır sektör içerisinde hizmet vermekteyiz. Bugüne kadar böyle bir durgunluk yaşamadık. Sektör can çekişiyor. Sitemize gelen insanlar gezmek amaçlı geliyor. Bayramla birlikte bir hareketlik olur diye bekledik ama bu da olmadı. Yüzde 20-30'lara varan fiyat düşüşlerine rağmen yine müşteri bulamıyoruz. Vatandaş birikimlerini bankalarda değerlendiriyor. Sektörümüz çok sıkıntılı bir dönem yaşıyor” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi