Kara Delik Gibi! Metrelerce Aşağı İnilen Suyun Dibi Bulunamıyor! Kara Delik Gibi! Metrelerce Aşağı İnilen Suyun Dibi Bulunamıyor!

Kapadokya’nın giriş kapısı olarak bilinen Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı Vadisi'nde, 14'üncü yüzyılda inşa edilen kayadan oyma kubbeli kilisesinde defineci tahribi yaşandı. 

50'ye Yakın Kaya Kilisesi Ve Mağara Bulunuyor

Yeşilhisar ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Soğanlı Ören Yeri, kaya kiliseleri ve mağaraların bugünkü evler ile iç içe geçtiği bir vadi içerisinde bulunuyor. Soğanlı Ören Yeri'nde 50'ye yakın kaya kilisesi ve mağara bulunuyor. Bunlardan ziyarete açık olan 8 kiliseyi, her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

Kilisedeki Ağır Tahribat Tepki Çekti

Bölgede 14'üncü yüzyılda inşa edilen ve farklı mimarisi ile dikkat çeken kayadan oyma Kubbeli Kilise, defineciler tarafından tahrip edildi. Hz. İsa ve havarilerine ait resimler ile İncil'den sahnelerin yer aldığı fresklere zarar verildi. Fresklerin her birinin üzeri, farklı dillerde yazılmış yazılarla doldu. Kiliselerin duvarlarındaki ağır tahribat, ziyarete gelenler ve bölgede yaşayanların tepkisini çekti.

Tarihi Kilisenin Ziyarete Kapatıldığı Bildirildi

Diğer yandan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, tarihi kilisenin ziyarete kapatıldığı, bu yıl restorasyon çalışmalarına başlanmasının beklendiği bildirildi.

‘Ne Yazık ki Kilise Deforme Olmuş’

Katurist rehberliği yapan Bedri Sapmaz, konuya ilişkin "Bizim bölgemizde ters mimari söz konusudur. Özellikle öz bölge diye adlandırdığımız, merkezi Kapadokya. Soğanlı, merkezi Kapadokya'ya kıyasla biraz daha tarihi, bizim günümüze yakın nitelikte sayılabilir. Çünkü öz bölgedeki kiliseler 11 ve 13'üncü yüzyıllar arasında, Soğanlı'daki kiliseler ise 14 ve 15'inci yüzyıl arasında inşa edilmiş Ortodoks Rum kiliseleridir. Kubbeli Kilise'nin en önemli yanı kubbenin yapılmış olması. Dış mimariye de insanoğlunun şekil vermeye başladığını bu kilisede görebiliyoruz. Bu mimaride kilise kubbesinden ismini alıyor. Hz. İsa'nın ve Meryem'in İncil'den alınan sahneleri bezenmiş. Ne yazık ki kilise deforme olmuş. Üzülerek belirtiyorum. Bunlar ülkemizin kültürel zenginliği, umarım bunları gelecek nesillere aktarabiliriz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA