Aşırı kira artışlarının önüne geçmek amacıyla alınan kararla kira zamlarına yüzde 25 şartı getirilmişti. Bu kiracıların çoğunu memnun ederken ev sahipleri bu karara karşı çıkmıştı. Artan enflasyon ve TL’nin giderek değer kaybetmesi sonucunda kira gelirlerinin düştüğünü belirten ev sahipleri kira zam şartına tepki göstermişti.

Hükümet tarafından alınan yeni kararla birlikte bu yüzde 25 kira zam oranı şartı kaldırıldı. 1 Temmuz’da kaldırılan kararla birlikte kiracılar, tedirgin oldu. Ev sahipleri tarafından yapılacak zam oranının tavan fiyatının belirlenmemesi, kiracıları endişeye sevk etti.

Beklenen Kira Zam Oranı

Artık Türk Vatandaşlığı Almak Zorlaşıyor! Emniyet ve MİT’ten Onay, Interpol’den ‘Temiz’ Raporu… Artık Türk Vatandaşlığı Almak Zorlaşıyor! Emniyet ve MİT’ten Onay, Interpol’den ‘Temiz’ Raporu…

Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Selim Atasoy, konuya ilişkin açıklamalar yaparak beklenilen zam oranını açıkladı. Atasoy, mülk sahipleri kira oranlarını fazla yükseltmemeye, kiracılar da orta yolu bulmaya çalışır diyerek; “2022 yılı Temmuz ayı itibariyle kiralarda yüzde 25'lik bir sınır getirilmişti. 2024 1 Temmuz itibariyle bu sınırlama bitti. Bundan sonraki yeni sistemde geçmişteki gibi TEFE-TÜFE oranının yıllık bazda ortalaması alınarak devam edecek. Şuanda Haziran ayı itibariyle baktığımız zaman bu oran yüzde 60 civarında kira artışları uygulamaya geçecek” ifadelerini kullandı.

Kayseri’de Tedirginlik Sürüyor! Beklenen Kira Zam Oranı Açıklandı! (2)

Orta Yol Bulunmalı

Kiracı ve ev sahibi arasında orta yolun bulunması gerektiğini belirten Başkan Atasoy; "Aslında geçmiş dönemden gelen sıkıntılardı. Rusya - Ukrayna Savaşı, pandemi süreci, deprem derken kira oranları hat safhada yükseldi. Devletimiz de buna düzenleme yaparak yüzde 25 sınırı getirdi. Bu da eski kiracı, yeni kiracı arasında ve mülk sahipleri arasında bir sıkıntı oluşturdu. Geçmişten oturan kiracılarda fazla artış olmayınca mülk sahipleri buna rıza göstermedi. Yeni kiraya tutanlar arasında da fiyat farkı olunca vatandaşlar arasında sıkıntılar oluştu. Bu da ister istemez dava dosyalarını kabartarak gitti. Hem mülk sahiplerini hem de kiracıları sıkıntıya soktu. Bundan sonraki dönemde zaten geçmiş dönemde de TEFE - TÜFE ortalaması alınıyordu, vatandaşta bir alışmışlık vardı. Bir şekilde orta yol buluyorlardı. Bundan sonrasında da böyle bir anlaşma yoluna gidecekler. Bir sıkıntı yaşanacağı kanaatinde değiliz. İnşallah mülk sahipleri kira oranlarını fazla yükseltmemeye, kiracılar da orta yolu bulmaya çalışır" açıklamalarını yaptı.

Kaynak: İHA