Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararında rakamlar belli oldu. Taksi ücretlerine yüzde 50 zam geldi. 

Araç sahibi olmayanlar ya da toplu taşıma kullanmayan kişiler T Plaka Ticari Taksileri tercih eden kişiler Kayseri’de İndi-Bindi ve açılış ücretinin ne kadar olduğunu, taksimetrenin kaç TL’den açıldığını ve taksimetre nasıl hesaplanır sorularını araştırıyor.

Kayseri’de taksi ücretleri UKOME’nin aldığı karar ile belli oldu. Açılış ücreti 22 TL’den 35 TL’ye, indi bindi ücreti ise 66 TL’den 105 TL’ye çıktı. Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Mayıs’ta imzalayacağı karardan sonra, taksimetre ayarları değişecek.

Kayseri Taksi Ücretleri Ne Kadar

Kayseri’de açılan taksimetre 22 TL’den açılıyor. Açılış fiyatı, her 1 kilometrede 22 TL yazdığı anlamına geliyor. İndi – Bindi ücretleri ise, yolcunun gittiği kısa mesafe tarifesine deniyor. Kayseri’de kısa mesafe 66 TL’den hesaplanıyor. Kısa mesafe tarifesinde ise gidilen yol 66 TL’nin altında kaldığında ödenen indi-bindi ücretine deniyor.

Yüzyıllık Mezar Merak Konusu Oldu! Yüzyıllık Mezar Merak Konusu Oldu!

Taksimetre Nasıl hesaplanır?

Gideceği yeri hesaplamak isteyenler kişiler ilk olarak bulunduğu konumdan, gitmek istediği konumun arasında kaç kilometre olduğunu öğrenmeli. 
Taksimetre 1 kilometrede 22 TL yaktığı için, gidilecek olan kilometre ile taksimetrenin açılış fiyatı (22 TL) çarpılır ve üzerine yine açılış fiyatı (22 TL) eklenir. Yapılan hesaplamayla gidilecek konumun kaç TL tutacağı önceden hesaplanmış olur.
 

Kaynak: ÖZEL HABER