Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararında zam rakamları belli oldu. Taksi ücretlerine yüzde 50 zam gelmesi bekleniyordu. tarifeler bugünden itibaren değişti. Beklenen zam geldi.

Araç sahibi olmayanlar ya da toplu taşıma kullanmayan kişiler T Plaka Ticari Taksileri tercih eden kişiler Kayseri’de İndi-Bindi ve açılış ücretinin ne kadar olduğunu, taksimetrenin kaç TL’den açıldığını ve taksimetre nasıl hesaplanır sorularını araştırıyor.

Ulaşıma Zam Geldi

Taksimetrelerin Ayarı Bugün İtibariyle Değişti

Kayseri’de taksi ücretleri UKOME’nin aldığı karar ile belli oldu. Açılış ücreti 22 TL’den 35 TL’ye, indi bindi ücreti ise 66 TL’den 105 TL’ye çıktı. 

Kayseri’de açılan taksimetre 22 TL’den açılıyor. Açılış fiyatı, her 1 kilometrede 22 TL yazdığı anlamına geliyor. İndi – Bindi ücretleri ise, yolcunun gittiği kısa mesafe tarifesine deniyor. Kayseri’de kısa mesafe 66 TL’den hesaplanıyor. Kısa mesafe tarifesinde ise gidilen yol 66 TL’nin altında kaldığında ödenen indi-bindi ücretine deniyor.

Türkiye’de Nesli Tükeniyor! Kayseri’de De Var Türkiye’de Nesli Tükeniyor! Kayseri’de De Var

Taksimetre Nasıl hesaplanır?
Gideceği yeri hesaplamak isteyenler kişiler ilk olarak bulunduğu konumdan, gitmek istediği konumun arasında kaç kilometre olduğunu öğrenmeli. 
Taksimetre 1 kilometrede 22 TL yaktığı için, gidilecek olan kilometre ile taksimetrenin açılış fiyatı (22 TL) çarpılır ve üzerine yine açılış fiyatı (22 TL) eklenir. Yapılan hesaplamayla gidilecek konumun kaç TL tutacağı önceden hesaplanmış olur.
 

Kaynak: ÖZEL HABER