İnsanların hayatını kaybetmesine sebep olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi  İç Anadolu Bölgesi’nde hızla yayılıyor. Uzman Doktor Murtaza Öz, kırım kango kanamalı ateş virüsüne ilişkin bilgiler verdi. Dr. Murtaza Öz, "Çok çeşitli kene türleri var ama bizim bölgemizde endemi oluşturan Kırım Kongo bulaşına sebep olan Hyalomma burada daha ön planda.

Kene Vaka

Keneler yaklaşık 20 civarında hastalık bulaştırma potansiyeline sahip. Bunun başında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi geliyor. Kırım Kongo bulaşı, kenelerin insanları ısırmasıyla oluşuyor. Hayvanlarda ise belirti vermeden sessiz enfeksiyon şeklinde seyredebiliyor. Kasaplarda da kesim sırasında bulaş söz konusu olabiliyor" diye konuştu.

Temas Riskini Azaltmak Gerekiyor

Uzmanı Uyardı! Çocuk Sahibi Olmadan Önce Bunu Yapın Uzmanı Uyardı! Çocuk Sahibi Olmadan Önce Bunu Yapın

Dr. Öz, vücuda kene girdiği zaman üzerine kolonya dökülmemesi ve yakmagibi şeylerin yapılmaması gerektiğini belirterek; "Keneyi çok ürkütmemek lazım. Üzerine kolonya dökülmesi ve yakma gibi şeyler yapılmamalı. İlk yapılması gerek bir sağlık kuruluşuna gitmek. Çıkarıldıktan sonra o bölge bol sabunlu su ile yıkanmalı ve alkol ile dezenfekte edilmeli. Özellikle kene teması için risk faktörü taşıyan tarım ile uğraşan insanlar uzun kollu ve açık renkli giyişiler giyebilir. Pantolonu çizmenin veya çorabın içine geçirebilir. Temas riskini azaltmak gerekiyor”" dedi.

Editör: Ülkü Şimşek