Birçok göçmen kuşa ev sahipliği yapan en önemli alanlardan biri olan Sultan Sazlığı adeta bir kuş cenneti'ni andıran doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

Sazlık

Tatlı su kaynaklarından beslenen 40 bin hektarlık alan, Anadolu'da "allı turna" olarak bilinen flamingolar başta olmak üzere birbirinden güzel bir çok kuş ve yeşilin güzelliğiyle insanlara görsel bir şölen yaşatıyor.

Erciyes Dağı'nın eteğinde huzur veren sazlık; doğa fotoğrafçılarının, doğa gezisi yapmayı sevenlerin dikkatini ve ilgisini çekiyor.

İzmit'te Başkan Hürriyet, Ardahanlıları yalnız bırakmadı İzmit'te Başkan Hürriyet, Ardahanlıları yalnız bırakmadı

Sultan Sazlığı'nda Kesilen Kamışlar Avrupa'ya İhraç Ediliyor

Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapmasının yanı sıra Sultan Sazlığı'nın büyük bir kısmı kamışlarla kaplıdır. Develi ilçesinin çevresinde ki vatandaşlar Kasım ayından başlayıp, Ocak ayının ortalarına kadar kamış kesimi yapıyorlar.İşlenip hasır haline getirilen kamışlar güneşlik, hasır dekorasyonu, kulübe, plaj şemsiyesi olarak kullanılıyor.

Deste haline getirilen kamışlar traktörlerle toplanma alanına götürülüyor. Burada uç ve kök kısımları kesilerek düzenlendikten sonra büyük balyalar haline getiriliyor. Kamyona yüklenen kamış balyaları, Avrupa ülkelerine götürülmek üzere Mersin limanı'na gönderiliyor. Sazlık alanında yılda 800 bin balya civarında hasat yapılıyor.

Muhabir: Ülkü Şimşek