Sivas ilindeki Kızıldağ'ın yamacından doğup Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun'dan geçerek Karadeniz'e dökülen Kızılırmak'ta da su seviyesi düştü. Beklenen yağışlarının da gerçekleşmemesi, çevredeki çiftçileri tedirgin ediyor. Bin 355 kilometre uzunluğa sahip Kızılırmak’ta adacıklar ortaya çıktı.

Kızılırmak (2)

Türkiye'nin en uzun nehri olan Kızılırmak'ın beslediği Kapulukaya Barajı'nda da su seviyesi düştü. Kırıkkale, Karaahmetli köyünde çiftçilik ve besicilik yapan Türkyılmaz ailesi, su seviyesinin düşmesi ile baraj yatağında küçükbaş hayvanlarını otlanmaya başladı.

Kızılırmak (1)

Müjde! Tarih Verildi Sayısı 25’e Yükselecek Müjde! Tarih Verildi Sayısı 25’e Yükselecek

Barajın yakınlarında, besicilik ile uğraşan Ali Türkyılmaz, “Daha önce baraj seviyesi çok yüksekti, şimdi çok azaldı. Kar, yağmur yağmadı. Baraj suyu 50 metre çekildi. Bu işin sonu ne olacak bilmiyorum. Daha önce baraj suyu yola kadar çıkıyordu, şu an çok düştü. Bir taraftan da ekim yapılıyor, nohut ekiyorlar. Bu tarafa da pancar ekecekler. Nasıl sulama yapılacak, bilmiyorum” diye konuştu.

Kızılırmak (5)

Baraj suyunun çekilmesiyle hayvanların o alanda otlandığını belirten Çağrı Türkyılmaz, "Geçen sene değil, ondan önceki sene baraj suyu daha ilerlerdeydi. Kar ve yağmur olmadığı için şu an çekilme var. Suların çekildiği yerde de şu an koyunlarımız otluyor. Buraya kar bir defa yağdı, o da etkili olmadı, ertesi gün eridi.

Kızılırmak (4)

Tarım arazisi çok burada, bu şekilde devam ederse çiftçiler de etkilenir. Büyük ihtimalle sulama yapamayacaklar, sulama yapılmazsa mahsul de olmaz. Bu durum çiftçi için çok kötü. Maliyetini bile kurtaramayabilir. Allah hepsine yardım etsin” ifadelerini kullandı.

Kızılırmak (6)

Kaynak: İHA