Türkiye, güne zam haberleriyle uyandı. Günlerdir merak edilen akaryakıtta ÖTV zam oranı belli oldu. Araç sahiplerini yakından ilgilendiren kötü haber geldi. Yeni vergi paketinde yer alan madde ile akaryakıt fiyatlarında ÖTV zam uygulanması gündemde idi.
 

Altın Dibi Görmeye Başladı! İşte Güncel Fiyatlar Altın Dibi Görmeye Başladı! İşte Güncel Fiyatlar

Enflasyon Açıklandı Her Şeye Zam Geldi
TÜİK’in enflasyon oranını açıklamasının ardından zam haberleri birer birer gelmeye başladı. Benzin, motorin ve otogazda(lpg) maktu ÖTV tutarları 6 aylık üretici enflasyonu kadar zamlandı. Buna göre benzin ve motorinde yaklaşık olarak 2'şer TL'lik vergi zammı oldu. 

Döviz ve vergi artışlarının ardından akaryakıt fiyatları yükselişe geçmişti. Bugün bir zam haberi daha geldi.
16 Temmuz 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla akaryakıtta maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları 5'er TL artırılmış ve bu tutarların 6 ayda bir üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışı oranında zamlanması düzenlenmişti.
TÜİK’in enflasyon oranını açıklamasının ardından 6 aylık üretici enflasyonu kadar, benzin, motorin ve otogazdaki (LPG) maktu ÖTV miktarları artırıldı.

Korkulan Oldu! Akaryakıta Dev Zam Geliyor! ÖTV Oranı Netleşti!

Enflasyon Oranı Belli Oldu! ÖTV Zammı Netleşti!
TÜİK 6 aylık üretici enflasyonu verilerini yüzde 19,49 olarak açıkladı. Buna göre; motorinin litre fiyatında 8,86 TL, benzinde 9,45 TL maktu ÖTV tutarlarına yüzde 19,49 oranında zam geldi. Buna göre; Maktu ÖTV tutarı benzinin litresinde 11,29 TL'ye, motorinde 10,59 TL'ye, otogazda ise 8,67 TL'ye yükselmiş oldu.
Yapılan bu artışlara bir de yüzde 20 oranında KDV ekleniyor. Bu çerçevede; motorine litre fiyatına 2 lira 7 kuruş, benzine 2 lira 21 kuruş, otogaza ise 95 kuruş zam gelmiş oldu.
 

Kaynak: Haber Merkezi