Gram ve Çeyrek Altın Güne Yükselişle Başladı! İşte Güncel Fiyatlar Gram ve Çeyrek Altın Güne Yükselişle Başladı! İşte Güncel Fiyatlar

Milyonlarca emeklinin daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamalarıyla temmuz öncesi seyyanen zam hayalleri suya düşmüştü. Milyonlarca emekliyi ilgilendiren bayram ikramiyelerine zam konusu meclise taşındı. Seyyanen zam konusunda kapıların kapanmasının ardından yaklaşan Kurban Bayramı ikramiyelerinin artırılmasına yönelik Meclis'e kanun teklifi verildi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilere verilen 3 bin liralık bayram ikramiyesinin en az asgari ücret tutarında artırılması için kanun teklifi verdi. 

'Bayramda da Emekli Yüzünü Güldürün'

Gürer, emeklilere verilecek 3 bin TL tutarındaki bayram ikramiye tutarının, ekonomik kriz ortamında çok düşük kaldığını ve Kurban Bayramı’nda da emeklilerin rahat bir bayram süreci geçirmeleri ve kurban alacak maddi imkanın sağlanması için bayram ikramiyesi tutarının asgari ücret tutarında olması için Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Gürer, ''Bayram ikramiyesi ile 3 kilo pirzola alınıyor. Kurbanlık koyun alınabilmesi için bayram ikramiyesi asgari ücret olmalıdır. Bayramda da emekli yüzünü güldürün" İfadelerini kullandı.

'Ekonomik Kaygılardan Uzak Bir Bayram Geçirmelerini Sağlayacak Düzeyde Olmalıdır'

Gürer emeklilerin bayramı kaygılardan uzak geçirmesi gerektiğini belirterek, "Emeklilere verilen bayram ikramiyeleri, özellikle Ramazan ve Kurban Bayram’larında, ekonomik kaygılardan uzak bir bayram geçirmelerini sağlayacak düzeyde olmalıdır" diye konuştu. 

 'Emeklinin Kurbanlık Alabilme Olasılığı Ortadan Kalkmıştır'

Bayram ikramiyelerinin revize edilmesi gerektiğini vurgulayan Güler, şu ifadeleri kullandı:

"Ancak, özellikle yaklaşan Kurban Bayramı için belirlenen 3 bin TL gibi düşük bir ikramiye miktarı kabul edilemez bir durumdur. Zira, en düşük emekli maaşı 10 bin TL olduğu bir dönemde ve ekonomik krizin etkilerinin arttığı bir ortamda, birçok emeklinin kurbanlık alabilme olasılığı ortadan kalkmıştır. Bu durumda, en düşük kurbanlık fiyatlarının 12 bin TL ila 15 bin TL arasında olacağı göz önünde bulundurulduğunda, bayram ikramiye tutarının revize edilmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir" 

Kaynak: Haber Merkezi