Milli İstihbarat Teşkilatı'nca çökertilen ve İsrail dış istihbarat servisi Mossad'a bilgi sızdırmak suçundan "uluslararası casusluk suçu" kapsamında 6 şüpheli yakalandı. 7 kişilik hücrenin 6 üyesi casusluk suçundan tutuklandı.

7 Kişilik Hücre Çökertildi

Alınan bilgiye göre aldıkları bilgileri İsrail gizli servisi Mossad'a satmakla suçlanan, aralarında eski ve faal kamu görevlilerinin de bulunduğu 7 kişilik bir hücre, MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünün düzenlediği ortak operasyonla çökertildi.

 Victoria Kod Adlı Ajan Aracılığıyla İletişime Geçti

Şüphelilerden biri olan eski emniyet amiri Hamza Turhan A. MOSSAD'ın iletişime geçtiği kişi olarak tespit edildi. MOSSAD'ın bu kişiyle "Victoria" kod adlı ajanı üzerinden temasa geçtiği tespit edildi.

Kamu Görevlilerinden Ekip Kurdu

Sokak Ortasında Silahlı Kavga: 1 Ölü Sokak Ortasında Silahlı Kavga: 1 Ölü

MİT, özel dedektiflik yaptığı belirtilen Hamza Turhan A'nın para karşılığı MOSSAD'a bilgi sızdırdığını belirleyerek bilgi temini için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu kişilerden ekip kurduğunu ortaya çıkardı.

Tehdit Ve Takip Eylemlerinde Bulundu

Bilgi sızdırarak casusluk yapmanın yanı sıra tehdit ve takip eylemlerinde de bulunduğu öne sürülen Hamza Turhan A'nın, hedefindeki kişilerin araçlarına yerleştirdiği takip cihazıyla konumlarını anlık olarak MOSSAD'a aktardığı, bu kişileri taciz ettiği ve zaman zaman tehditlerde bulunduğu iddia edildi.

Şüpheliler Adliyeye Sevkedildi

Operasyonun detaylarında ise bazı Filistinliler ve bu kişilere ait şirketlerin bilgilerini para karşılığı MOSSAD'a sızdırdığı belirlenen 8 şüphelinin kimlik ve adreslerini tespit eden ekipler, düzenledikleri operasyonda 7 zanlıyı yakaladı. TEM şubede 4 günlük sorgulamanın ardından casusluk yapmak suçundan tutuklanan şüpheliler bu sabah adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler Mahkemeye Çıkarıldı

Mossad'a Ortadoğu ve Filistin kökenli kişi ve kuruluşlar ile ilgili topladıkları bilgi ve belge sattıkları iddia edilen şüpheliler savcılığa ifade verdikten sonra mahkemeye çıkarıldı.

6'sı Tutuklandı 1'i Serbest Kaldı

Aralarında FETÖ/PDY üyesi bir ihraç polis ile hücrenin başındaki eski emniyet amiri Hamza Turhan A.'nın da yer aldığı 7 şüpheliden 6'sı, akşam saatlerinde "uluslararası casusluk suçu" kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Şebekenin 1 üyesi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kaynak: İHA