'Kayseri'de Deprem Olacağına İnanmıyorum' 'Kayseri'de Deprem Olacağına İnanmıyorum'

Sabancı Sitesi'nde düzenlenen etkinliğe; Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Rektör Yardımcıları  Prof. Dr. M. Hakan Poyrazoğlu,  Prof. Dr. Oktay Özkan ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Şükrü Dursun, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Uyar,  Genel Sekreter Prof. Dr. İbrahim Narin, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şeyhi Odakır, Fakülte Dekanları ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Nevruz Erüüüj

İstiklal Marşı’nın okuması ile başlayan etkinlikte konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç.Dr. Şükrü Dursun, nevruz bayramı hakkında bilgiler vererek şunları söyledi: "Baharın gelişini ve doğanın uyanışını simgeleyen, özü itibariyle de bahar bayramı olan Nevruz, dostluk, umudun, kardeşliğin, dayanışmanın ve barış gibi evrensel değerlerin yoğun olarak yaşandığı, birlik ve dayanışmanın güçlendiği en eski Türk bayramlarındandır.

Yeni gün anlamına gelen nevruz, Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Her sene 21 Mart’ta yakılan Nevruz ateşiyle baharın gelişini bayram coşkusuyla kutladığımız bu anlamlı günde, Nevruz’un güzel günler, mutluluk, bolluk, bereket, yaşama sevinci ve umut getirmesi dileklerimle hepinizin Nevruz Bayramınızı kutluyorum" diye konuştu.

Erüü Nevruz

Nevruz Ateşi’nin yakıldığı etkinlikte protokol üyeleri de nevruz ateşinin üzerinden atladı.

Etkinlik, örs üzerinde demir dövülmesi ve boyalı yumurtaların tokuşturulmasının ardından yumurta taşıma, halat çekme, çuval ve yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin takdiminin ardından sona erdi.

Editör: Ülkü Şimşek