Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Nisan ayı ihracat verilerini açıkladı. Buna göre, Kayseri'den 145 ülkeye 280 milyon 249 bin dolarlık bir ihracat gerçekleştirildi.

 Başkan Gülsoy, bu başarıda ihracatçı üyelerin ve iş insanlarının emeğinin büyük olduğunu vurgulayarak teşekkürlerini iletti. Ancak, geçen yıla kıyasla yüzde 5,58 oranında bir azalma yaşandığını belirtti. İthalat rakamlarında da yüzde 4,27'lik bir düşüş gözlendi.

İkinci El Piyasasında 7 Temmuz Rüzgarı! Fiyatlarda Sert Düşüş! İkinci El Piyasasında 7 Temmuz Rüzgarı! Fiyatlarda Sert Düşüş!

 Başkan Gülsoy ayrıca, sektör bazında analiz yaparak Elektrik ve Elektronik, Tekstil ve Hammaddeleri gibi sektörlerde artış olduğunu, ancak Demir ve Demir Dışı Metaller gibi sektörlerde azalış yaşandığını ifade etti.

Gülsoy, Ekonomi yönetimi tarafından yürütülen programın sonuçlarının alınmasıyla birlikte piyasada bir rahatlama olmasını beklediklerini ifade ederek, "Hepimizin yaşadığı zorluklar var. Bu zorlukları da daha fazla üretim ve daha fazla ihracat ile aşacağız. Bu yönüyle atılacak yeni adımlar ve yapılacak reformlarla üretimden ihracata her alanda katma değeri artırabiliriz.

 Ülke olarak en büyük sorunlarımızdan olan cari açığı azaltmak ve buna bağlı olarak döviz girdisini artırmak için ihracatımızı büyütmek ve bunun için de teknoloji, yeşil dönüşüm, markalaşma gibi etkenlerle ihracatımızı daha nitelikli hale getirmek zorundayız. Bu zorlu dönemde özverili çalışmaları ile bu başarıda imzası olan tüm ihracatçı üyelerimizi ve ekiplerini yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum" diye konuştu.

Kaynak: haber merkezi