Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaraları bir nebze sarılsa da yankıları hala devam ediyor. Yaşanan depremler sonrasında kent merkezi yeniden tasarlandı ve bu kapsamda belirlenen rezerv alanlar için Kahramanmaraş Valisi Mükkerem Ünlüer açıklama yaptı.

Kahramanmaraş'ın bir numaralı sorunu olan konut sıkıntısını çözme adına çalışmaların devam ettiğini kaydeden Ünlüer, bu kapsamda hem yeni yerleşim yerlerine hem de yıkılan binaların yerlerine konut yapıldığını ifade etti.

'Buralarda Özel Tasarım Yapıyoruz'

Ünlüer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Şimdi iki şekilde konut üretiyoruz. Birincisi; önceden belirlediğimiz rezerv alanlarda şu an itibarıyla, oralarda yaklaşık 41 bin konutumuzun yapımı devam ediyor, bunların 18 bin konutunu da vatandaşlarımıza, hak sahiplerimize dağıttık ve her ay kura çekerek devam edeceğiz. İkincisi; kentsel tasarım ve kentsel dönüşüm dediğimiz kısımdır. Buralarda özel tasarım yapıyoruz."

'Şehir Yeniden Tasarlanıyor'

Kayseri’de Kaçırılmayacak İhale Fırsatı! 40 Daire 2 Dükkan! Kayseri’de Kaçırılmayacak İhale Fırsatı! 40 Daire 2 Dükkan!

Rezerv alanlar içerisinde kalan binaların sağlam dahi olsa yıkılacağının altını çizen Ünlüer, "Birincisi, oranın yapısına göre hem mimarisini hem coğrafi durumunu hem de durumuna özel tasarımlar yapılıyor ve arada birkaç bina da bu tasarımı etkilediği için kaldırılıyor. Yoksa o binalar hasarlı olduğu için değil, o tasarıma uymadığı için yıkılıyor. O da çok sayıda değil. Zaten bunu mimarlarımız ona göre tasarlıyorlar, orada bir problem yok. Çok az sayıda binayı bu şekilde yıkarak, bu kentsel tasarımın mantığına uygun hale getiriyorlar. Bir de bazı yerlerde yollar açılıyor, DSİ'nin kanalları açılıyor. Bunlara denk gelen binalar var. Dolayısıyla şehir yeniden tasarlanıyor. Onun için o binaların yıkılması elzem" dedi.

Kaynak: DHA