Sigaraya art arda gelen zamanlar sonrası sigara tiryakilerini üzecek bir haber daha geldi. Türkiye’de her yıl  sigara yaklaşık 85 bin insanın ölümüne yol açıyor. Bu kapsamda sigara kullanımının önüne geçmek için harekete geçildi. TBMM, tütün ürünlerinin yasaklanmasını düzenleyen kanun ile tütün ve alkol piyasasını düzenleyen kanunda değişikliğe gidecek, Hükümet, tütün şirketlerinin sigara izmaritlerini temizleme sorumluluğunu üstlenmeleri için bir çöp veya kirletme bedeli vergisi getirecek.

Kayseri Milletvekili Hükümete Yüklendi: Vatandaş Borç Yükü Altında Eziliyor! Kayseri Milletvekili Hükümete Yüklendi: Vatandaş Borç Yükü Altında Eziliyor!

Çöp veya Kirletme Bedeli Vergisi Ödemesi de Teklif Edilecek

Ticaret Bakanlığına ise, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanunun’da değişiklik yapılması önerisi sunulacak. Tütün şirketlerinin sigara izmaritlerini temizlemek için çöp veya kirletme bedeli vergisi ödemesi de teklif edilecek.

Çalışmalar sırasında bilim adamlarının da görüşlerinin alınacağı, aynı zamanda dünya örneklerinin de inceleneceği belirtildi. AK Parti kurmayları, İngiltere’de 2009 sonrası doğan kuşaklara sigara satışını yasaklayan modelin yanı sıra İspanya’da tütün endüstrisinden “sigara izmariti” vergisi alan modelin incelendiğini kaydetti. Ayrıca 2025’te sigara yasağının bütün ülke geneline yayılacağı İzlanda modelinin de bir sonraki aşamada Türkiye’ye örnek olabileceği belirtildi. 

Kaynak: Haber Merkezi