Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 6, 9 ve 12 aylık kuraklık analizlerini paylaştı. Bakan Özhaseki Nisan ayı için son 53 yılın rekorunun kırıldığını ifade etti. 

Yapılan analizleri paylaşan Bakan Özhaseki, “Ülkemizde 2024 yılı Nisan ayında son 53 yılın sıcaklık rekoru kırıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün verilerine göre Nisan ayında sıcaklık ortalaması 16,6 derece oldu. Sıcaklıklar, ortalamaların 4,3 derece üzerinde seyretti"diye konuştu.

Kayseri’nin İlçesi Dikkat Çekti!
Sıcaklık rekorları kırılırken Sarız’da tam anlamıyla dondu. Bakan Özhaseki sözlerinin devamında, en düşük sıcaklık değerinin eksi 9,4 santigrat derece olarak Kayseri’nin Sarız ilçesinde, en yüksek sıcaklık değerinin ise 38,9 santigrat derece ile Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde ölçüldüğü bilgisini paylaştı.

Son 53 Yılın Rekoru Kırıldı! Sarız (1)

Eski Bursa Ülkü Ocakları Başkanı Cahit Özdemir: Sinan Ateş’i Döverler, Ölümle Sonuçlanmaz Diyorduk Eski Bursa Ülkü Ocakları Başkanı Cahit Özdemir: Sinan Ateş’i Döverler, Ölümle Sonuçlanmaz Diyorduk

Bakan Özhaseki, en düşük sıcaklık değerinin eksi 9,4 santigrat derece olarak Kayseri’nin Sarız ilçesinde, en yüksek sıcaklık değerinin ise 38,9 santigrat derece ile Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde ölçüldüğünü de belirtti.

İklim değişikliğinin etkileriyle mücadeleye de değinen Özhaseki, "İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve çocuklarımıza sürdürülebilir bir yaşam sağlayabilmek için iklim değişikliğine karşı, tüm dünyada hep birlikte, el ele vererek mücadele etmek hepimizin görevidir" dedi.

Kaynak: İHA