Talas'ı adeta müzeler şehrine çeviren başkan Yalçın, Talas’ın en eski yapılarından olan Tol Kilise’de hayata geçirilen Talas Sanat Galerisi ile bir çok sergi ve konferanslara tarihi bir mekan sağlanmış oldu.

Diğer yandan dünyaca ünlü hattatların elinden çıkmış Kur'an-ı Kerimlerin tıpkı basımlarının yer aldığı  ‘Tıpkı Basım Mushaflar ve Kur’an-ı Kerim Sergisi’ de ilçeye kazandırılan müzeler arasında yer alıyor.

Müze

Talas Belediyesi Kitap Kurtlarını Ödüllendirdi Talas Belediyesi Kitap Kurtlarını Ödüllendirdi

Kur'an müzesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluş izlerini taşıyan ‘Çanakkale’den Cumhuriyet’e 100. Yıl Müzesi’ yine ilçeye kazandırılan müzeler arasından yer aldı.

Müze

Müzede tamamı gerçek olan  6 bin 400 obje bulunuyor. Azerbaycan ile Türkiye arasında ki dostluğun simgesi olarak hayata geçirilen bir diğer müze ise ‘Şuşa Azerbaycan Evi’ oldu.

Müze3

Bütün bu eserlerin dışında Başkan Yalçın, yeni bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Talas’ın tarihi Ali Saip Paşa Sokağı girişinde bulunan su sarnıcını yeniden düzenleyen Talas Belediyesi, “Su Medeniyetleri Galerisi”ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Editör: Ülkü Şimşek