Telefonların Dinlenmesin de İki Yöntem

Gündeme gelen gizlilik ihlalleri ve veri sızıntılarının ardından herkesin aklında “acaba telefonum dinleniyor mu?” gibi sorular belirmeye başladı. Yapılan araştırmalara göre Cep telefonlarının dinlenmesi iki şekilde mümkün olabilir.

İlk olarak telefonlara yüklendiğinde her bilgiye erişimi sağlanabilen casus yazılımlar sayesinde bu mümkün kabul edilir. Casus yazılımlar telefonda yüklü olduğu süreçte  yapılan telefon görüşmelerinin dinlenmekte ve kaydedilmekte olduğu söylenmektedir.

Kaynağı güvenilir olmayan uygulamaların telefonlara kurulması insanları büyük bir risk altında bırakacağı gibi telefonların işletim sistemlerinin güncel olmaması ile de bu tehlike ikiye katlanır. Akıllı telefonda gerekli izinlere sahip olan uygulamalar veya işletim sisteminiden yararlanan kötü amaçlı kişiler tarafından  bu yetkiyi kötüye kullanarak insanların konuşmalarının dinlenebileceğinin altı çizilmektedir.

Casus yazılımların işini kolaylaştıran bu durum karşısında  uzmanlar tarafından, telefonların dinlenebileceği ön görülmektedir.

Telefonların dinlenebilmesinin ikinci yolu olarak da  şebeke üzerinden yapılan dinlemeler gösterilmektedir. Genel olarak yasal yollardan ve istihbarat servisleri aracılığı ile yapılan bu dinlemeleri anlamak pek de mümkün değildir. Bu dinlenme olasılığına çok fazla itibar edilmemekle birlikte ancak çok önemli veya devlet meselesi haline gelmiş bir olay karşısında bunun yaşanacağı söylenmektedir.

Telefonu Güvenli Koruma Altında Tutabilmenin Yolları

Bir casus yazılım aracılığı ile bilgilerin erişilmesi ve telefonlarının dinlenmesini  istemeyen insanlar telefon korumasını sağlayabilmek için araştırmalar yapmaya başladı. Bunun için öncelikli olarak kişisel güvenliği sağlamak adına insanların tanımadığı kimseye telefonlarını vermemesi gerektiği üzerinde durulmaktadır.

Bunun yanı sıra telefon şifresinin tahmin edilemeyecek şekilde ayarlanması da güvenliği artıracaktır. İnsanların  telefonlarını açık bırakıp yanından ayrılması da tehlikenin ulaşımına yardımcı olmaktadır. Yüklenilen uygulamaların istediği izinlere dikkat edilerek her uygulama iznini kabul etmemenin önemi üzerinde durulur.

KAYMEK'te Tatil Şenliği: 2 bin 500 çocuğa ulaştı KAYMEK'te Tatil Şenliği: 2 bin 500 çocuğa ulaştı

Antivirüs  programları ile koruyucu yazılımlar vasıtasıyla  telefona virüs erişiminin engellenmesi sağlanabilir, gerekli alarm ve kilitleri özenle seçmekte telefon güvenliğindeki önemli noktaları arasındadır. 

Any Conv.com 1200X628

Telefonumuzun Dinlendiğini Nasıl Anlarız?

Öncelikli olarak sosyal medyada yaygın olarak yapılan yorumlar arasında telefonların dinlenebileceği olasılığı üzerinde duruldu. Bunun nedeni kişilerin konuştuğu konular hakkında karşısına çıkan haberlerin olmasıydı. Bu kapsamda insanlar konuşmalarının  dinlendiğini ve konuşulan konu hakkında çıkan  reklamların olduğunu belirtti.

Telefon dinlenmesin ihtimalini güçlü kılan durumlardan biri  Kullanılan telefonun şarjının  her zamankinden çok daha hızlı bir biçimde tükeniyor olmasıdır.Özellikle de telefonla konuşma yaparken hat üzerinde duyulan çeşitli cızırtı benzeri sesler ve sesin yankılanması yine hattınızın bir başkası tarafından dinlendiğinin bir belirtisi olabilir.

Mikrofonunuz sürekli aktif tutması ve çevredeki sesleri bir yerlere ilettiği ihtimali üzerinde durulur. Uzun süre kullanım olmadığı  halde telefonun aşırı ısınması gibi mevcut bir durumda telefona dışarıda bir müdahale olduğu ihtimali üzerinde de durulmaktadır.

Aynı durum fatura detayları incelendiğinde de insanların karşısına çıkmaktadır. Aynı anda iki numara ile birlikte görüşme durumunun söz konusu olduğu noktada  bir başkası tarafından dinlenme olasılığı üzerinde 

Muhabir: Merve Erol