Dün akşam sularında Tokat'ta gerçekleşen depremin ardından, Kayseri dahil bir çok şehir etkilendi. Herbirimizin içini korku aldı. Bu depremlerin sonu olacak mı?

 Her birimizin merak ettiği konu bu. Türkiye'de maalesef deprem diye bir gerçek var, ve bu kaçınılmaz. Türkiye'nin 3 tane önemli fayı var. Bunlardan bir tanesi Kuzey Anadolu Fayı; Bingöl Karlıova'dan başlayan, Karadeniz'e doğru uzanan Marmara Denizi'ni geçen ve oradan Kuzey Yunanistan'a kadar uzanan fay. Ülkemizde 45 ilde 5,5 ve üzeri deprem üretme kapasitesine sahip 485 diri fay bulunuyor.


Bizler şuan ne zaman,nerede deprem olacak diye bekliyor. Önlem almıyoruz! Ülkemiz  bir an önce önlemlerini almalı. Bu ülke daha fazla can kaybını kaldırabilecek bir durumda değil. Müteahhitlerin,mühendislerin çok sıkı bir denetimden geçmesi gerekiyor. Herkes artık bu gerçekle yüzleşmeli.  Ülkemizde maalesef imkanı olan herkes inşaat'a başlıyor. İnşaat'tan zerre anlamayan insanlar yapıyor bu işi, herkes  kendi kazancının derdinde. İnsanın canı kimin umrunda?

Gerçi bu insanlarda çok fazla suç yok. İmkanları ellerine veriliyor ki onlar da yapabiliyor. Herkesin ve  öncelikle devletin  başında olan kişiler biran önce büyük önlemler almalı ve bu kaos durdurulmalı ! Profösörlerin sürekli her gün uyarmalarına rağmen her geçen gün yüksek katlı bina artıyor. Nerede bu denetim? Denetim anlayışı bu mu? Daha küçük katlı binalar yapılmalı yüksek katlı binalara izin verilmemeli. Yapılan binalarda kendi müteahhitleri tarafından sağlamlaştırılmalıdır. Artık ülkemizde can kaybı yaşamak istemiyoruz..