Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne dair tutuklamalar ile ilgili sıradışı gelişmeler yaşanıyor.

Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden önemli mevkilerde görevli isimlerin tutuklanması sonrası Türkiye’de bazı önemli şeylerin düğümü çözülüyor. Ankara’da 2 gündür hareketli saatler yaşanıyor. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dış İşleri Bakanı Hakan Fidan ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’u beklenmedik bir şekilde Beştepe’ye çağırması, ters giden bir şeylerin göstergesi. O görüşmede İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yer almaması, hayra alamet değil. 

Darbe Girişimi İddiları Kuşku Uyandırıyor!

Ayhan Bora Kaplan soruşturması sonrasında darbe girişimi iddiaları herkesi tedirgin etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kuklayı da Kuklayıcı da çok iyi biliyoruz’ ifadeleri kuşku uyandırıyor. Devlet içi yapılanmaların olabileceği iddialarını  gündeme getiren açıklamalar, yeni bir darbe girişimi korkusu yaratıyor. 15 Mayıs’ta gerçekleşen AK Parti Grup Toplantısı’ndan ilginç kareler ortaya çıktı. 
 

Bakanların gergin anlarını neye işaret ediyor?
Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sırasında gerginlikten elindeki kağıtları kesmesi, sıkıntılı halleri dikkatimi çekti. Erdoğan’ın “Yorulan arkadaşımız varsa, hatası olan arkadaşımız varsa onları dinlendirmeye alacağız” açıklamaları çok manidar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’den ve kabineden birilerini tasfiye hazırlığında olduğu çok açık. Birilerine net bir şekilde mesaj veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının devamında sanki bir yapılanma var olduğunu kabul ederek,  bunun da farkındayım mesajını  veriyor. Cumhurbaşkanı; “Bürokratik vesayetin tekrar nüksetmesine asla fırsat vermeyiz. F*TÖ’ye diyet borcunu ödemek isteyenler boş durmuyor. Kuklayı da Kuklayıcı da çok iyi biliyoruz. Oyunu kimin yazdığını da çok iyi biliyoruz” diyerek bu yapılanmalaya açık ve net tehdi mesajları veriyor. 

Devlet Bahçeli Kafaları Karıştırdı!

Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamaları sonrası ortağı Devlet Bahçeli ise “Birkaç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla geçiştirilemeyecek bir komplo devrededir. Akıbetleri için 15 Temmuz’a dikkatli bakmaları, ikazımdır” diyerek bu oluşumlara tehdit mesajı verdi.

Şimdi gelelim kafamızdaki sorulara..

Madem böyle bir oluşum var; şimdiye kadar devlet yetkillileri bunun farkına varmadı mı? Devletin emniyet müdürlüğüne kadar sızmış bu isimler neden farkedilmedi? Şimdiye kadar ne beklendi? Bu senaryo kötü! Dahası da var..

Eğer farkına varılmadıysa bu daha da kötü bir senaryo..
Nasıl oluyor da yeniden en başa dönüyoruz. İlgili bakanlar görevlerini yerine getirmiyor demek bu..

Bir suç örgütüne yönelik operasyonlarla başlayan süreç, Devlet Bakanları’nı da bazı ikilemlere sokmuş olmalı. AK Parti Grup Toplantısı’ndaki yüzlerinden okunan gerginlik buna işaret. 
Bakanlar gergin, Cumhurbaşkanı gergin, sokaktaki halk tedirgin..
Türkiye’de Neler Oluyor?