Türkiye'nin ilk ayurveda doktoru ünvanına sahip Ender Saraç hakkında, Benan Saraç ile olan evliliğinden olan 13 yaşındaki oğluna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturma açılmıştı.

22,5 yıla Kadar Hapis İstendi

Boşanma davası hala süren diyetisyen ve beslenme uzmanı Ender Saraç, Benan Saraç'tan olan 13 yaşındaki oğluna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturma aşamasında 22,5 yıla kadar hapis istemiyle hâkim karşısına çıktı. İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, tutuksuz yargılanan Ender Saraç katılırken; Benan Saraç ve mağdur çocuk katılmadı. Duruşmada, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ve çocuk adına baronun atadığı avukatlar ile Ender Saraç'ın avukatları da hazır bulundu.

‘Acilen beraatimi ve hayatımı geri istiyorum’

Hâkim karşısına çıkan ünlü diyetisyen ifade verirken gözyaşlarına hâkim olamadı. Yaklaşık 4 aydır çocuklarının göremediğini, çok özlediğini söyleyen Ender Saraç gözyaşları içinde savunmasını yaptı.

Saraç savunmasında  "Türkiye'de 30 yıldır tanınan bir doktorum. Mağdur oldum. Zarar gördüm. Acilen beraatimi ve hayatımı geri istiyorum" ifadelerine yer verdi.

‘Ucundan Kıyısından Dahi Geçmedim, Komplodur’

 Ender Saraç, savunmasında suçu kabul etmediğini ve iftira atıldığını söyledi.

Saraç "Kesinlikle bu suçu tümüyle reddediyorum. Bu önceden hazırlanmış tuzaktır. Ucundan kıyısından dahi geçmedim, komplodur" diye konuştu.

Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Ender Saraç Benan Saraç’ın ifadeyi oğluna kendisinin yazdırdığını iddia etti.

‘Bunların Tüm İddiaları Yalan’

Ender Saraç, söz konusu tutanak tutulduktan sonra Benan Saraç'ın bu tutanağı ve montajlanarak hazırlandığını öne sürdüğü video kayıtlarını, çeşitli suçlardan hakkında kırmızı bültenle arama kararı bulunan firari Muhammed Yakut'a gönderdiğini ve Yakut aracılığıyla sosyal medyada paylaştırıldığını, bu görüntülerin yapay zekâyla oluşturulduğunu öne sürdü.

Kayserili Şarkıcının O Videosu Sosyal Medyayı Salladı! Kayserili Şarkıcının O Videosu Sosyal Medyayı Salladı!

 Kendisi ve yanında çalışanlar hakkında çeşitli iftiralarda bulunulduğunu anlatan Saraç, "Bunların FETÖ bağlantısı ortaya çıkıyor. Bununla ilgili Benan Saraç organize suçlar şubesi tarafından gözaltına alındığını öğrendik. Dün de serbest bırakılmıştır. Bunların tüm iddiaları yalan" diye konuştu.

‘Bir Keresinde Öldürmeye Teşebbüs Etti’

Ender Saraç, savunmasındaki detaylarda "Çok büyük bir iftiraya uğradım. Trafik cezam bile yok. Vergi cezam yok. 40 yıllık doktorum, 200 bin hastam oldu. Bu olaylardan sonra ilk 24 saat kusmak istedim. Üzüntüden hasta oldum. Benan Saraç tarafından iki kere darp edildim. Bir keresinde öldürmeye teşebbüs etti. Bir kere boğuluyordum, son anda elemanım kurtardı. Erkek olarak negatif ayrımcılık var maalesef. Tek yapabildiğim kendimi savunmaktı. Boşanma davasından sonra çok yüksek bir para istendi. Sonra bunlar iddia edildi. Oğlum ve annesi ikinci ifadelerinde gerçeği söylüyorlar. Burada olmaktan dolayı çok üzgünüm. Çocuklarımı 4 aydır göremiyorum ve onları çok özledim" diyerek gözyaşlarına hâkim olamadı.

Duruşma Ertelendi

Mahkeme mağdurun uzman eşliğinde ifadesinin alınmasına karar verirken rehber öğretmenlerin tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Benan Saraç'ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının araştırılması talebini reddeden heyet ise Aile Bakanlığı avukatının duruşmaya kabulüne karar verdi. Ender Saraç'ın tutuklanması talebini reddeden heyet, duruşmayı erteledi.

Muhabir: Merve Erol