Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, istismar olayları olmadan çocukların güvenliğinin nasıl sağlanması gerektiği konusu hakkında bilgiler verdi.

Çocuklarınızı Her Zaman Denetim Altına Alın

Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, çocukların her zaman takip edilmesi gerektiğini, günümüz teknolojisinden yararlanarak akıllı saatlerin, telefonlardaki uygulamaların, konum uygulamalarının kullanılması ve çocukların her zaman takip ediliyor olması bizler için çok önemli diyerek konunun önemine değindi.

Çocukların korktukları için bunları paylaşmaya çekindiklerini belirten Yıldırım, " Çocuklar bunları tam olarak ifade edemeyecek noktada olabiliyorlar, korkularından bunları paylaşamayabiliyorlar. Ya da tehdit altında olabiliyorlar. Bu tehditlerden çok fazla korkabiliyorlar. Bu yüzden aslında bizlere düşen en önemli nokta, çocukların o denetimlerini sağlayabilmek, bunu da çağımızda programlar üzerinden yapabiliyoruz. En temel noktamız bu olabiliyor" dedi.

Çocuklarınıza Özel Bölgelerini Öğretin

Çocuklara küçük yaştan itibaren bazı bilgilerin verilmesinin önemine dikkat çeken Yıldırım, " Çocukların davranış şekilleri, değişen davranış paternleri varsa bunlara çok dikkat edilmeli. Çocuklar aslında çok iyi ifade edebiliyorlar.

Yani çocuk işte daha öfkeli şekilde davranışlarda bulunuyorsa, oyun temalarında farklı oyunlar kurmaya başladıysa, resimlerinde bunu vurgulamaya çalışıyorsa burada bizlerin de çok iyi birer gözlemci olması gerekiyor.

Çocukların davranışları, duyguları, düşünceleri, fark ettirmeye çalıştıkları o çizimleri, oyun kurmaları bu noktalarda çok bilinçli olmamız gerekiyor. Bunların farkına varmamız gerekiyor, ebeveynler, anne babalar, bakım verenler olarak" diye konuştu.

Istismar Suçu

Bu tarzda eylemleri gerçekleştiren kişilerin yabancı kişiler olmadığı, tanıdık kişilerin olduğudur.

Bu tarz eylemleri daha çok tanıdık kişilerin yaptığına dikkat çeken Yıldırım, " Bu tarzda eylemleri gerçekleştiren kişilerin yabancı kişiler olmadığı, tanıdık kişilerin olduğudur. Büyük bir oranda bunu saptayabiliyoruz. Bu yüzden de aslında ‘Bu benim çocuğumun başına gelmez.

Kayserililer Dikkat ! Uzmanı Uyardı, O Gün Sucuk Yemeyin Kayserililer Dikkat ! Uzmanı Uyardı, O Gün Sucuk Yemeyin

Ben zaten tanıdığım, bildiğim kişilere yolluyorum’ ya da ‘Tanıdığım, bildiğim ortamlarda bulunmasına izin veriyorum’ gibi düşüncelerde bulunmamalıyız. Her zaman çocuğumuzu bu bilgilerle, bu farkındalıkla yetiştirmeye özen göstermeliyiz" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek