Kayseri’de 386 bin TL ücret ödediği hastanede, doktorun 2 günde taburcu olur diyerek Tavi işlemi yaptığı hasta, aynı gün hayatını kaybedince, doktor ‘mukadderat’ dedi

Geçtiğimiz yıl 17 Ağustos’ta yaşanan olayda, Yahya Kemal Kalem isimli vatandaş, babası Mevlüt Kalem’in kalp rahatsızlığı için Erciyes Üniversitesi Kalp Hastanesi’nde Prof. Dr. Ramazan Topsakal’dan randevu aldı. Prof. Dr. Ramazan Topsakal, Aort darlığı teşhisi koyduğu Mevlüt Kalem’e Tavi işlemi için gün verdi.  Hastane, hasta yakınından Tavi işlemi için 386 Bin TL para talep etti. Hasta yakını Parayı ödedi.

Mevlüt Kalem4

Prof. Dr. Topsakal, Hastanın oğlu Yahya Kalem’e işleminin çok güzel geçtiğini ve 2 gün içinde babasının taburcu olabileceğini söyledi. Hasta Mevlüt Kalem, Tavi işleminin ardından aynı gün hayatını kaybetti.

Hasta yakını Yahya Kemal Kalem, babasına gerekli olan heyet kararının alınmadan, Tavi işlemi yapıldığını, doktorun sorumsuzluğu ve ihmali nedeni ile babasının yaşamını yitirdiğini iddia ediyor.

Konuyu anlatan Yahya Kemal Kalem, ‘İlimizde profesör doktor olduğunu bildiğimiz, Ramazan Topsakal'dan bir randevu aldık. Kendisi yaptığı muayenede babamda aort darlığı olduğunu teşhis etti. Daha sonra bunun acil bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini, bu işlemi açık kalp ameliyat ile ya da, tavi işlemi yaparak halledebileceğini söyledi. Açık kalp ameliyatında,  göğüs kafesine açarak yapacağını bu nedenle 6 ay süren inanılmaz acılar yaşayacağını belirtti. İkincisinde ise kasıktan girilerek anjiyo benzeri bir işlem ile yarım saat 45 dakika süren bir tedavi yöntemiyle ve sadece 2 gün hastane ortamında kalması gerektiğini, daha sonrasında çıkış yapacağının söyledi Bu işlemin de ‘Tavi’ olduğunu bize belirtti’ ifadelerini kullandı.

Mevlüt Kalem3

‘Siyasi Bir Gücümüzün Olup Olmadığını Sordu’

Bu süreçte ilginç gelişmelerin yaşandığını söyleyen Kalem, “Doktor Bey bize ilk sorduğu soru, ‘El hareketiyle maddi gücünüz var mı’ diye sordu. Ben de bu işin paralı ve pahalı bir işlem olduğunu maddi gücüm olabileceğini, babamız için gereken neyse yapabileceğimizi söyledim. Daha sonra kendisi bu işlem için iktidar partisinde bakan-milletvekili tarzında siyasi gücünüz varsa ücret almayız dedi. Biz de kendisine böyle bir gücümüzün olmadığını belirttik” dedi

Kalem sözlerine şöyle devam etti ‘Erciyes üniversitesi hastanesinde Kalp bölümünde Prof. Dr. olduğu İçin kendisine güven duyduk. Babam bu süreçte ameliyata girdi. Ameliyat sonrası Perşembe günü babamın doktoruyla görüştüğümde çok başarılı geçtiğini cuma ya da cumartesi babamın taburcu olacağını söyledi. Ama maalesef 13.30-14.00 gibi babam ameliyattan çıktı ve saat 16.00 gibi rahmetli oldu. Bizim yaptığımız araştırmalarda bu Tavi işleminin çok komplike bir girişimsel tedavi olduğunu, bunu etkin kişilerin yapabildiğini ve kesinlikle de üniversitedeki doktorlar kurulu olan bir heyetten onay alınması gerektiğini öğrendik. Bize bunlar anlatılmadı. Bir heyetten veya kuruldan onay alınması gerektiğini, işin o boyutunu bilmiyorduk. Biz sadece hocaya inandık. Yaptığımız araştırmalarda bunun çok riskli bir ameliyat olduğu ve çok tecrübe sahibi doktorlar tarafından yapılması gerektiği bize söylendi’ dedi.

Mevlüt Kalem1

‘Üniversite Hastanesine 386 Bin TL Bir Para Ödedik’

Babası rahmetli olduktan sonra doktorun yanına gittiğini söyleyen Kalem, ‘Hocam ameliyat çok başarılı geçmişti neden böyle oldu?’ diye sorduğumda ‘mukadderat’ diye cevap verdi. Yaptığım araştırmalarda ve duyumlarda Tavi işleminin, dünya standardında yüzde 8 ila 10 arasında ölüm oranı olduğunu öğrendik. Babamın ölümü sonrası, yaptığım araştırmamda duyumlarıma göre, doktor beyin ameliyatlarında, ölüm oranın yüzde 30, yüzde 40’lara kadar çıktığını öğrendim. Etkin, tecrübeli bir insanın yapması gereken bir ameliyatı, sadece maddi kaygılar güderek kendi şöhreti şanı için maddi geliri için bize kullandı. Biz bu yapılan işlemler için üniversite hastanesine 386 bin TL bir para ödedik. Bu paranın büyük bir kısmının da tedaviyi yapan doktor beye gittiğini sonradan üniversiteden öğrendik’ şeklinde konuştu.

‘Bu Ülke Bu Kadar Basit Değil’

Başka insanların da mağdur olmasını istemediğini söyleyen Kalem, ‘Babam rahmetli oldu artık geri gelmeyecek, bunları biliyoruz. Biz şunu istiyoruz, biz ve bizim gibi insanlar artık sadece ismi geçen şahıs tarafından yanlış yönlere inandırılıp hastalarını kaybetsinler istemiyoruz. Bu ülke bu kadar basit değil. Bunun kanun olarak, hukuk olarak yapılması gereken neyse bunun yapılması istiyoruz. Biz gerekli davalarımızı hem üniversitede hem adli makamlarda açtık ve bunun takipçisi olacağız. Gerekirse Anayasa Mahkemesi ve daha ileri olarak, kanun olarak nereye kadar gidecekse bunun da takipçisi olacağız’ İfadelerini kullandı.

‘Fiili Olarak Bizi İkna Etti’

Kayseri’de Bulunan 8 Kilometrelik Kanal Merak Konusu Oldu! Kayseri’de Bulunan 8 Kilometrelik Kanal Merak Konusu Oldu!

Doktorun şöhret ve maddiyat için kendilerini bu ameliyata ikna ettiğini iddia eden Kalem, ‘Açık kalp ameliyatını, kalp cerrahları yaparmış. Tavi işlemini ise kalp doktorları yapabilirmiş. Doktor Bey bizi, açık kalp ameliyatını kötüleyerek Tavi ameliyatını överek fiili olarak bizi ikna etmiştir. Profesör Doktor Ramazan Topsakal’ın Facebook-Instagram adresine baktığınız zaman bu Tavi ameliyatıyla alakalı olarak ne kadar çok paylaşım yaptığını görebilirsiniz. Yani bu ameliyat, eğer açık kalp ameliyatı olarak heyetin dediği gibi yapılsaydı bunu Ramazan Bey yapamayacaktı. üniversitedeki kalp cerrahları yapacaktı. Buradan şahsına, hem şan şöhret olarak hem de maddi olarak bir kazanç elde etti. Biz istiyoruz ki benim babamın yeri gelmeyeceği gibi başka insanlar da sırf bu sebeplerden ötürü mağdur olmasınlar. İnsanları yanıltmasınlar. Kanun karşısında, adalet karşısında, gereken neyse sonuna kadar yapılmasını talep ediyorum’ dedi.

Kaynak: ÖZEL HABER