Geçtiğimiz günlerde benzine 1 TL 64 kuruş indirim gelmişti. Bugün benzine 1 TL 37 kuruş, motorine ise 1 TL 24 kuruş indirim geldi. Vatandaş, akaryakıt fiyatlarında yaşanan düşüşün sebebini araştırmaya başladı.

Kayseri'nin O İlçesinde Tasarrufla 3 Milyon TL'lik Hizmet! Kayseri'nin O İlçesinde Tasarrufla 3 Milyon TL'lik Hizmet!

Indirim Benzin1

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Akaryakıtta peş peşe yapılan indirim uygulamaları vatandaşı meraklandırdı. Ortadoğu’daki savaş petrol fiyatlarını etkilerken, FED faiz politikaları, piyasadaki iniş çıkışlardaki dengesizliğe neden oluyor. Küresel petrol piyasasında fiyatlarda yükseliş durdu ve brent petrolün varil fiyatı 53 dolara geriledi. Dolar kurundaki küçük gerilemeler akaryakıt fiyatlarındaki hesaplamaları da etkiledi.

Kaynak: ÖZEL HABER