Her yıl önce havaya, sonra suya ve daha sonra toprağa düşerek sıcak havaların habercisi olan cemre bugün düştü. İlk cemre havaya düşerek soğuk havaların kırılacağının göstergesi olurken ilerleyen günlerde düşecek olan ikinci ve üçüncü cemre sıcaklıkların daha da yükseleceğinin sinyallerini verecek.

Syn J H U Wvkq5Y Rl5 M I Gm A

İkinci Cemre Ne Zaman Düşecek?

 Baharın müjdecisi ikinci cemre 27 Şubat'ta suya düşecek. Şubatın sonlarına doğru suya düşen bu cemre hem kışın sonlarına gelindiğinin hem de soğuk olan suların sıcaklaşmaya başlamasıyla yaz ayının temsili haline gelecek.

Üçüncü Cemre Ne Zaman Düşecek?

 Üçüncü cemre baharın ilk haftasında, yani 6 Mart'ta toprağa düşecek. Toprağın ısınmaya başlamasıyla hayvancılık ve tarımın kendisini göstereceği bir zaman olacak. Hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine yaklaşıldığının göstergesidir.

Hurma Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Hurma Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cemre Nedir?

İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sıcaklık artışı olarak bilinir. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi'nde Arafat'tan gelecek taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilmiştir. Her yıl baharın müjdecisi olarak anılır.

 

Editör: Merve Erol