Akıncı İHA Dünyanın Gündeminde! Akıncı İHA Dünyanın Gündeminde!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, diyabet hastalarının ücretsiz olmasını istedikleri sensörlerle ilgili müjdeli haberi duyurdu. Bakan Koca, diyabetik hastalar şeker ölçümü yapan, sensörün yakında yerli olacağını ve hastalar için ücretsiz kullanıma sunulacağını söyledi.

‘Seri Üretim Hazırlığı Yapılıyor’

Bakan Koca açıklamasında, “Sensörler ithal ve maliyeti de oldukça yüksek. Tip-1 diyabetli bütün vatandaşlarımıza sensörü ücretsiz vermek istiyoruz. Takipte kullanım kolaylığı var ve güvenilir veri toplanıyor olması açısından özellikle çocuk yaş grubunda çok avantajlı. Sensörü yerlileştirmeye başladık ve laboratuvar ortamında üretimi gerçekleştirildi. Seri üretim hazırlığı yapılıyor” dedi.

‘6-7 Hafta İçinde Kullanıma Başlamak İstiyoruz’

Pilot üretimle beraber gerekli deneyler ve klinik kullanıma girecek diyen bakan Koca, “Yasal izin ve belgelerini de aldıktan sonra, önümüzdeki 6-7 hafta içerisinde klinikte kullanımına başlamak istiyoruz. Bütün tip-1 diyabetlere, başta çocuklar olmak üzere ulaştırmak istiyoruz. Geliştirdiğimiz sensör, değer bazında yüzde 90 yerli olacak” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi