Yaklaşık 10 milyon emekli emekli maaşlarına gelecek olan zam hakkında gelişmeleri takip ederken. Emekli zammı gündemini de geri de bırakacak bir iddia ortaya atıldı. Gazeteci Şeref Oğuz, Mehmet Şimşek ve danışman kadrosuyla ilgili önemli iddiayı gündeme taşıdı.

'Karpuz 200 TL, Peynirin Kilosu 300 TL'

Ekonomi Gazetecisi Şeref Oğuz, gündemde yer alan zamlar hakkında değerlendirmelerde bulunurken aynı zamanda seçim öncesi yaşananları aktardı.

Oğuz gelecekle ilgili güvenin olmadığını anlattığı açıklamasında, "Teknik olarak kök maaş terimleri kullanılabilir ama topluma bunları nasıl anlatacaksın? Karpuz 200 TL, peynirim kilosu 300 TL. Halkın TÜİK'i bu kardeşim. Pazardaki marketteki insan seni dinlemiyor, gelecekle ilgili güven de yok. Pörsümüş bibere 45 TL yazıp satıyorlar. Dikkatimizi hep TÜİK'e veriyoruz ama hayat Excel'den ibaret değil" ifadelerini kullandı.

'Emeklilere Sosyal Atık Olarak Bakmamak Gerekiyor'

Emeklilerin de temel ihtiyaçları olduğunu ve bunun önemsenmesi gerektiğine değinen Oğuz, "Neyle çarparsan çarp yüzdeyle gidecek bir şey değil. Bu emekli acıkabiliyor mu, acıkıyor. Memur kadar da iştahı var memur kadar da hastalanabiliyor. Bunları açlık sınırına taşımak başka bir zihin yapısıdır. Emeklilere sosyal atık olarak bakmamak gerekiyor" diye konuştu.

'Emekliler Sandıkta Yanıt Verdi'

Kayseri'de Vatandaşlar Kasaplara Koştu! Kayseri'de Vatandaşlar Kasaplara Koştu!

Oğuz aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hakkındaki duyumlarını paylaştı. Oğuz'un iddiaları çok konuşuldu.

Oğuz "Yıl başında Mehmet Şimşek'e tavsiye ediliyor emekli zammı için danışmanları ona dedi ki 'Emekliler verdiğin çöpe gidiyor, vermeyelim' Sonra ne oldu? 16 milyon oyu var emeklilerin sandıkta yanıtı verdi" dedi.

'Vatandaşın Kafasında Soru İşareti Var'

Sözcü Yazarı Deniz Zeyrek de hükümetin zamlarla ilgili net bir karar vermesi gerektiği üzerinde durarak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Burada en düşük emekli maaşı 12.500 TL olacaksa bunun duyurulması lazım. Kök maaşla ilgili olarak vatandaşın kafasında soru işareti var. Buradaki 10 bin TL'yi kesinlikle yukarıya çekmeleri gerekiyor"

Kaynak: Haber Merkezi