Çiftçilerin, tarlalarında bitkilerin yüzeyini kaplayarak fotosentez yapmasına mani olan doğal olarak büyümemesine yol açan ‘Sarı Pas’ hastalığı hakkında dikkat edilmesi gerektiği yönünden uzmanından uyarılar geldi.

Kayserili Emniyet Müdürü Son Yolculuğuna Uğurlandı! Kayserili Emniyet Müdürü Son Yolculuğuna Uğurlandı!

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Organik Tarım Programı Öğretim Görevlisi Volkan Yörük, çiftçileri ilaçlama konusunda uyararak bu hastalığın dikkate alınması gerektiğini belirtti.
Sarı Pas Tehlikesi
Volkan Yörük, “Bu hastalık bitkinin yüzeyinde deformasyona yol açar. Elinizi sürdüğünüzde sarı pas renginde bir madde gelir. Bitkinin fotosentezini engellediği için aşırı derecede verim kaybına yol açmaktadır. Geçen sene hazırlıksız yakalandık ve bu hastalık artık tarlalarımızda var” ifadelerini kullandı.

Pas Hastalığı Görülmeden Önlem Almak Gerekiyor!
Öğretim görevlisi Volkan Yörük, ‘sarı pas’ hastalığının tarlalarda görülmeden önce önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, “Artık küresel ısınmanın sonucu olarak ilimiz başta olmak üzere ülkemizin pek çok bölgesinde yağış rejimleri değişti. Farklı ve aşırı derece yağışlar almaya başladık. Artık çiftçilerimizin geleneksel metotların yanı sıra bilimsel yöntemlere de eğilmeleri gerekiyor. Bunların en başında pas hastalığına karşı dayanıklı ürünlerin seçilmesi geliyor.

Tarladaki Sarı Pas Tehlikesi! Kayseri'de De Görülür Mü?

Hastalığın, fungusit ilaçlar ile zamanında ilaçlanması gerekiyor. Şu yanlışa düşmemiz gerekir; pas hastalığını gördükten sonra ilaç atmamak gerekiyor. Bitki korumada esas nokta bitkiyi hastalık ve zararlılardan korumaktır. Yani hastalık ve zararlı olduktan sonra çok fazla bir mücadele yöntemimiz olmayabilir. O sebeple şimdi şu aşamada henüz görülmemişken, 'benim arazimde pas hastalığı yok, ilaç atmaya da gerek yok' diye düşünülmemeli, aksine tedbir olarak mutlaka bir fungusitle ilaçlanması gerekiyor” açıklamalarını yaptı.

Bulaşabilir!
Hastalığın hızla yayıldığını ifade eden Volkan Yörük, “Özellikle tarım il ve ilçe müdürlüklerinden, üniversitemizdeki bölümümüzden mutlaka gerekli bilgileri almaları ve temas halinde olmaları gerekiyor. Belki kendi tarlasında olmayabilir ama yakın köylerde, yakın çevrelerde olabilir. Bu da kendi tarlasına da bulaşacağı anlamına gelir. Bununla ilgili çiftçilerimizin mutlaka ilgili birimlerle istişare halinde olmalarını istiyoruz. Şu aşamada günlük ve haftalık takipler yapmaları gerekiyor.

Özellikle belli alanları seçmeleri lazım. Bu alanlarda takiplerini yaptıkları zaman pas hastalığını ilerleme sürecini göreceklerdir. Eğer hastalık hızlı bir şekilde ilerliyorsa bir an önce tedbir almaları lazım. İlerlemiyorsa bile mutlaka ilaçlama yapmaları lazım” diye konuştu.

Kaynak: DHA