Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Nohut Tohumu Dağıtımı Projesi kapsamında 16 ilçedeki üreticilere 300 ton nohut tohumu dağıtımı için tören düzenlendi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadir Has Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene başta Başkan Memduh Büyükkılıç olmak üzere, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, ziraat odası temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Çiftçilere 17 Milyonluk Tohum!

Hindistan’a Kadar İhraç Ediyoruz!

Kayseri’de Kartal Kavşağı’na Alternatif Geliyor! Kayseri’de Kartal Kavşağı’na Alternatif Geliyor!

Başkan Büyükkılıç, üreten olmaya devam edeceklerini belirterek, “Aspir deyip geçmeyeceğiz, üreteceğiz, Türkiye’de birinci sırada olmaya devam edeceğiz. Çilek fidesi üretiyoruz, ilk 10’dayız. Hindistan’a kadar ihraç ediyoruz. Bu örnekler çoğaltılabilir, inşallah üreten olup, ülkemiz ekonomisine katkıda bulunan olacağız. Üreten olalım, destek bizden, üretmesi sizden, çiftçi dostlarımız iyi ki varsınız” ifadelerini kullandı.

Çiftçilere 17 Milyonluk Tohum!

Bu Türkiye’De İlk Ve Tektir

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav bu dağıtımın Türkiye’de bir ilk olduğunu dile getirerek, “Kayseri Büyükşehir Belediyemiz sadece tohum desteği vermemiş çiftçilerimize aynı zamanda alet, ekipman desteği, tarımsal sulama desteği, mera ıslah projelerinde destek, sıvat desteği birçok destekle birlikte yaklaşık 500 milyon TL’lik bir desteklemeyi 5 yıl içerisinde Kayserili çiftçilerimize vermiştir. Bu Türkiye’de ilk ve tektir” diye konuştu.

Çiftçilere 17 Milyonluk Tohum!

700 Ton Tohum!

16 ilçede toplamda bin 498 çiftçinin faydalanacağı, 17 milyon 700 bin TL maliyetli 300 ton nohut tohumu dağıtımı gerçekleştirildi. 

Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi kapsamında Valilik ve Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından desteklenen tohum temin töreninde üreticilere toplam 372 ton nohut, 247 ton aspir, 32 ton yeşil mercimek, 7 ton sorgum sudan ve 45 ton kuru fasulye tohumu dağıtımı yapıldı. Toplamda 700 ton tohum dağıtıldı.

Kaynak: İHA