Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘31. İstişare ve Değerlendirme’ toplantısı sonrası yaptığı açıklamada önemli mesajlar verdi. 31 Mart Yerel seçimleri, ekonomi ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Milletimizin başta değişim ve yenilenme talebi olmak üzere sandık sonuçlarıyla bize ulaştırdığı beklentilerinin tamamının farkındayız” diye konuştu. 

Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’da düzenlendiği ‘31. İstişare ve Değerlendirme’ Toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısının 31’incisinde beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu ifade etti.

Eleştiriye, özellikle yapıcı, yol gösterici eleştiriye açık olduk

AK Parti’nin inşallah birkaç ay sonra 24’üncü yaşına gireceğini bildiren Erdoğan, “23 yıldır bizi ayakta tutan, bizi rakiplerimize göre avantajlı kılan vasfımız; hiç kuşkusuz, ortak akla önem vermemiz, ortak akılla hareket etmemizdir. Kuruluşumuzdan beri farklı düşünceleri ortak akıl potasında buluşturduk. Eleştiriye, özellikle yapıcı, yol gösterici eleştiriye her zaman açık olduk. Partimiz bünyesindeki demokratik mekanizmaları en etkin şekilde işlettik” dedi.

Kayseri’de Soruldu! Erken Seçim Olmalı Mı? İşte Şaşırtan Sonuçlar! Kayseri’de Soruldu! Erken Seçim Olmalı Mı? İşte Şaşırtan Sonuçlar!

14-28 Mayıs ile 31 Mart seçim sonuçları arasındaki ‘negatif ayrışmayı’ ele alacağız

31’inci İstişare ve Değerlendirme Toplantısının temasını, işte bu anlayışla ‘Türkiye’nin ortak aklı’ olarak belirlediklerini belirten Erdoğan, “İnşallah, bugün ve yarın, bilhassa partimizin istikbali açısından kritik önemi haiz konuları sizlerle birlikte konuşacağız, görüşeceğiz, hiçbir komplekse kapılmadan meselelerimizi masaya yatıracağız. 14-28 Mayıs ile 31 Mart seçim sonuçları arasındaki ‘negatif ayrışmayı’ tüm yönleriyle, asla kolaycılığa kaçmadan ele alacağız. Bugüne kadar genel merkez kurullarımızın yanı sıra, il başkanlarımızla da bir araya geldik, kanaatlerini ilk ağızdan dinleme fırsatı bulduk. Fikrine önem verdiğimiz dostlarımızın görüşlerine başvurduk. Her il ve ilçe bazında değerlendirmelerimizi tek tek yapıyoruz. Farklı kanallardan derlediğimiz bilgiler ışığında fotoğrafı netleştiriyor, yol haritamızı ve atacağımız adımları tayin ve tespit ediyoruz” diye konuştu.

Erdogan Istisare Toplantısı 9

Seçmenden geçer not alamayan, bizim takdirimize mazhar olamaz

Seçmenden geçer not alamayan, bizim takdirimize mazhar olamayacağının altını çizen Erdoğan, “Milletimizin başta değişim ve yenilenme talebi olmak üzere sandık sonuçlarıyla bize ulaştırdığı beklentilerinin tamamının farkındayız. Mesajların gereğini, vakti-saati geldiğinde, muhakkak yapacağız. Bu süreçte ince eleyip sık dokuyor, gerçekten çok titiz davranıyoruz. Milletimizle gönül köprülerimizi tekrar güçlendirirken, AK Parti ve Cumhur İttifakının surlarında gedik açma girişimlerine fırsat vermeyeceğiz. Ne birilerinin suyu bulandırıp bulanık suda kişisel hesaplarını görmelerine seyirci kalacağız, ne de hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam edeceğiz.

AK Parti olarak, 85 milyonun umudu olma vasfımızı koruyorsak, bunun sırrı milletin sesine kulak kabartıp, kurucu değerlerimizin rehberliğinde kendimizi ‘güncellemeyi’ başarmamızdır. Bugüne kadar Meclis’ten bürokrasiye, teşkilatlardan belediyelere uzanan zincirin her bir halkasında değişimi başarıyla gerçekleştirdik. İnşallah bundan sonra da değişim irademizi güçlü ve dinamik tutacağız. Sizlerden hiçbir perde koymadan düşüncelerinizi, ne kadar keskin olursa olsun tenkit ve tespitlerinizi bizimle paylaşmanızı istirham ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yanlışlarımızı düzeltmek, doğrularımızın sayısını çoğaltmak istiyoruz

Burada, artıları ve eksileri görmek üzere bir arada olduklarını vurgulayan Erdoğan, “Burada, yanlışlarımızı düzeltmek, doğrularımızın sayısını çoğaltmak üzere bir aradayız. Burada, özeleştirimizi açık yüreklilikle yapmak, kendimize ve partimize ayna tutmak, sorunlarımıza ortak akılla çözüm üretmek üzere bir aradayız. Burada, kardeşliğimizi perçinlemek, ahdimizi ve kavlimizi yenilemek, yola çok daha güçlü bir şekilde yeniden revan olmak üzere bir aradayız.

İstişare Toplantımızı, bugüne kadar olduğu gibi, partimizin ve ülkemizin fotoğrafını çektiğimiz, sorunların tespit edildiği ve bunlara ‘ortak akılla’ çözümler geliştirildiği bir platforma dönüştüreceğimize inanıyorum. Toplantımızın azami derecede faydalı olabilmesi için, siz arkadaşlarımı oturumlara katılmaya ve katkı vermeye özellikle davet ediyorum. Şimdiden, katılımcı arkadaşlarımıza da, katkı sunacak arkadaşlarımıza da, şahsım, ülkem, milletim ve AK Parti adına tek tek teşekkür ediyorum. 31’inci Geleneksel İstişare ve Değerlendirme Toplantımızın tekrar hepimiz için, ülkemiz ve partimiz için hayırlı olmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu.

Siyasetimizi gerilim, kutuplaşma, kamplaşma üzerine inşa etmedik

Siyaseti gerilim, kutuplaşma, kamplaşma üzerine inşa etmediklerini belirten aktaran Erdoğan, “Gerektiğinde sesimizi yükselttik. Gerektiğinde kızdık, öfkelendik. Bir haksızlık gördüğümüzde, bir hukuksuzluk gördüğümüzde, ‘ciğerimizi yakan, kanayan bir yara’ gördüğümüzde; Merhum Akif’in deyimiyle, ‘Adam, aldırma da geç git diyemem, aldırırım’ dedik ve var gücümüzle karşısında durduk. Kim olursa olsun biri yanağımıza tokat atmaya yeltendiğinde elbette diğer yanağımızı da dönmedik, karşılığını verdik.” açıklamalarında bulundu.

Kurban Bayramı’ndan önce Özgür Özel'i Ziyaret Edeceğim

‘31 Mart sonrasında, CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel, AK Parti Genel Merkezi’nde bizi ziyaret etti’ sözlerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arayı uzatmadan, inşallah Kurban Bayramı’ndan önce ben de kendisine iadeyi ziyarette bulunacağım. Sayın Özel’in ziyareti akabinde, siyasette bir ‘yumuşama’ arzuladığımızı, bunu tesis etmeye çalıştığımızı ifade ettim. Bu yumuşamanın bir tarafı iktidarsa, bir tarafı da muhalefettir. Biz bu konuda son derece rahatız, özgüvenliyiz. Tekrar ediyorum: Biz kutuplaşmanın, kamplaşmanın, gerilimin tarafında hiç olmadık. Ama eğer yine de üzerimize düşen bir şey varsa, hiç çekinmeden gereğini yaparız. Burada asıl olan, muhalefetin kendi politikalarını gözden geçirmesidir. İktidarı gerilim yanlısı olarak yaftalamak kolaydır, ancak asıl muhalefet kendisini bu noktada samimi bir özeleştiriye tabi tutmalıdır.” şeklinde konuştu.

Muhabir: İHA