Resmi Gazete’de 17 Mayıs (bugün) tarihinde yayımlanan 28 Şubat davası kararına göre ‘darbeye teşebbüs’ suçundan müebbet alan komutanlar serbest kaldı.

Kurban Kesiminde Yaralanan Acemi Kasapların Sayısı Dudak Uçuklattı! Kurban Kesiminde Yaralanan Acemi Kasapların Sayısı Dudak Uçuklattı!

28 Şubat 1997 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu laiklik ile ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiri kurallar çerçevesinde farklı sonuçlar doğurmaya başladı. Refah Partisi kapatıldı, RP ile Doğru Yol Partisi’nin koalisyonu dağıldı ve Necmettin Erbakan’a da 5 yıl siyaset yasağı konuldu.

Yargılanmaya 2 Eylül 2013 tarihinde başlandı. Davaya ilişkin 103 sanık, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak’ ile suçlandı. Bu süreçte 28 Şubat olaylarında darbeye teşebbüs suçundan ordudan ihraç edilen isimler oldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Mayıs 2024 (bugün) Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla tutuklu komutanlardan 14’ünün cezası kaldırıldı. 

Tutuklu komutanlardan Fevzi Türkeri, Çetin Doğan, Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak, Çevik Bir, Haci Sülük, Aliefter Aslan, Avni Yılmaz, Sevda Yüksel, Gülbey Sarıoğlu, Yıldırım Türker, Süleyman Tuna, Abdulhekim Yılmaz, ve Aydan Erol’un cezaları sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hali kapsamında bulunduğunu belirten Adli Tıp Kurumu raporu nedeniyle Anayasa'nın 104. maddesinin 16. fıkrası hükmü uyarınca kaldırıldı.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ