Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yüksek salgın riskine karşı uyarıda bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan, Covid-19 salgını belirtilerini hala gösterirken DSÖ, yeni bir salgın riskine karşı hazırlıklı olunması gerektiğini, Avrupa’nın yüksek grip riski salgını taşıdığını belirtti.

NTV'de yer alan habere göre Birleşmiş Milletler kuruluşunun pandemiye hazırlıktan sorumlu direktör vekili Dr. Maria Van Kerkhove, kıtanın grip tehdidiyle karşı karşıya kalacağının ‘kesin’ olduğunu söyledi.

Health in Europe'a konuşan Doktor Van Kerkhove, Covid-19'un son pandemi olmayacağını ve bunun yerine, gelecekte bilinmeyen bir tehdit, daha önce görülmemiş bir şekilde saldırabileceğini söyledi.

Pandemi Dsö

Yangın Faciası! 39 Kişi Feci Şekilde Can Verdi! Yangın Faciası! 39 Kişi Feci Şekilde Can Verdi!

Pandemi mİ Olacak?
Doktor Van Kerkhove, ‘Benim için grip kesin bir şey çünkü dolaşımda çok fazla var. Pek çok farklı türe bulaşmış durumda. Kuş gribimiz var ve reassortance (bir virüsün türler arasında sıçramasına izin veren genetik değişiklikler) için fırsatlar var, grip virüsü pandemisi için fırsatlar yüksek. Bu yüzden buna hazırlıklı olmak için bütün bir sistemimiz var. Sorun şu ki, başka bir koronavirüs pandemisi görecek miyiz? SARS-CoV-2'nin bir pandemiye neden olduğu düşünüldüğünde, elbette bu bir fırsat. Asıl soru şu: Bir Arbovirüs pandemisi görecek miyiz?’ diye konuştu.

‘Su kaynaklı bir salgın olabilir’
Doktor Van Kerkhove, artropod kaynaklı virüsler olarak da bilinen arbovirüslerin sivrisinek ve kene gibi enfekte böceklerin ısırmasıyla insanlara yayılan enfeksiyonları ifade ettiğini söyleyerek, ‘Şimdi, bunu dinleyen insanları korkutmak için söylemiyorum ama bizim için bu hazırlıklı olmamız gereken bir şey. Bilinen tehditler için gerçekten hazırlıklı olmalıyız ama aynı zamanda farklı bir şey için de hazırlıklı olmalıyız, belki su kaynaklı ya da başka bir şey. Bana göre pandemiler, ne yazık ki, yaşamımız boyunca karşılaşacağımız şeylerin bir parçası. Bunun hayatımız boyunca karşılaşacağımız son salgın olacağına inanmıyorum’ dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ