Emekli ve memur maaşlarının zam oranları açıklandı. Buna göre bir sürpriz yaşanmazsa SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları yüzde 24,73; memur ve memur emeklilerinin maaşları ise yüzde 19,31 oranında artacak. Kayseri Deniz Postası TV ekibi zam oranlarının açıklanmasının ardından sokağa çıkarak halkın nabzını yokladı. Zamların yeterli olup olmadığı sorusu yöneltildi. İşte cevaplar…

Emekli Maaşına Yapılan Zam Sonrası Kayseri Halkı İsyan Etti! Harca Harca Bitmez!-2

‘Memur Emeklisine Gelince Seyyanen Zam Verdiler Bize Gelince Hava’

Emekli maaşı zam oranlarının sorulduğu bir vatandaş memur emeklisi ve emekli maaş oranlarını kıyaslayarak, “Emekliyi biliyorsunuz aldığı 10 bin lira para. Yani bu yetersiz çok yetersiz. Memur Emeklisine gelince 8 bin lira seyyanen zam verdiler bize gelince hava” dedi.

Deprem Bölgesi Yine Sallandı! Malatya'da Deprem! Deprem Bölgesi Yine Sallandı! Malatya'da Deprem!

Emekli Maaşına Yapılan Zam Sonrası Kayseri Halkı İsyan Etti! Harca Harca Bitmez!-3

‘Millet Zaten Açlıktan Sürünüyor İyice Sürünsün’

Sorunun sorulduğu bir başka vatandaş’ta benzer bir cevap vererek, “Millet zaten açlıktan sürünüyor iyice sürünsün. Veriyor memura zammı Memur ne iş görüyorsa. İşi gücü memur. Asgari Ücretliye veriyor mu yok. İlla memur mu olmak lazım. Olamadığımıza göre” diye konuştu. 

Emekli Maaşına Yapılan Zam Sonrası Kayseri Halkı İsyan Etti! Harca Harca Bitmez!-1

‘Tahminim Yüzde 10 Civarında da İyileştirme Olacak Gibi’

Başka bir vatandaş ise daha fazla artış olabileceğini ifade ederek, “Bu daha henüz iyileştirilmesi söylenmeden bildirilen miktar. Tahminim yüzde 10 civarında da iyileştirme olacak gibi. Umarım olur iyileştirme. Ama yeterli mi yetersiz” dedi. 

‘Ev Sahipleri Serbest Bıraktığınız Zaman İnsanın Her Şeyini İsterler’

Asıl problemin kiracı ve ev sahibi arasında yaşandığını söyleyerek, “Asıl problemler bundan sonra ev sahibi ve kiracılar arasında çıkacak problemler. Çünkü ev sahipleri serbest bıraktığınız zaman insanın her şeyini isterler. Yüzde 100 bile onlara yeterli değil. Ev sahibi ve kiracı arasındaki yüzde 25 sınırını uzatmak lazım” ifadelerini kullandı.  

‘Esnafın Zammı Uzaktan Görmesiyle Her Şeyin Üzerine Zam Koyması’

Aynı zamanda açıklamasında esnafa tepki gösteren vatandaş zamlarla birlikte fahiş fiyatların yapıldığına değinerek, “İlk suç memura biraz daha fazla vermesi ikinci en büyük suç da esnafın zammı uzaktan görmesiyle her şeyin üzerine zam koyması. Eski hesap esnası esnaf gibi yetiştirmek ve kanaatkâr yetiştirmek. Bunları en ağır cezalarla durdurmak. Pazarda 4 liraya çıkarttıkları kirazı biz 54 liraya yiyoruz. Satıcı da ağlıyor üretici de ağlıyor. Bugün zam konuşuluyor konuşulmayla  birlikte bütün piyasa zam koyuyor. Ben ilk önce zamların durdurulmasına kanaatim” diye konuştu.

Emekli Maaşına Yapılan Zam Sonrası Kayseri Halkı İsyan Etti! Harca Harca Bitmez!-4

'Hak Etmeyen Başa Taş Değmez'

bir vatandaş ise, yıllar önce emekli maaşına kaç çeyrek altın ettiğini söyleyerek aradaki fiyat farkını hesapladı ve şu ifadeleri kullandı:

 “Zorlu bir zam verdiler yani harca harca bitmez. Ne söyleyeyim? Bu zamlarla mümkün değil yani. Ben 1998’de emekli olduğumda emekli maaşım 24 buçuk çeyrek altın ediyordu şimdi 4 buçuk çeyrek altın ediyor. Nereden nereye geldik. Emekliyi bitirdiler ha hak etti mi emekli de hak etti. Hak etmeyen başa taş değmez. Sor emeklilere bakalım bir tane memnun adam var mı?” 

Emekli Maaşına Yapılan Zam Sonrası Kayseri Halkı İsyan Etti! Harca Harca Bitmez!-5

‘Benim Konumumda Kendileri Olsa Acaba Ne Yapar?’

Emekli olmadığını ve engelli maaşı aldığını söyleyen bir vatandaş ise şu şekilde isyan etti:

“Emekliliğim yok. Ben bir engelli maaşı alıyorum 2 bin 800 TL, evim barkım yok, hiçbir şeyim yok. Ben yardım da alamıyorum, kaç sefer bunu dile getirdim. Hiçbir çözüm bulamadım. Bu Türkiye’nin halinin ne olacağına kimsenin aklı fikri ermiyor. Böyle olmaz. Benim kimliğime baktığında her şey ortaya çıkar. Kendi vatandaşını sokağa atan bir Türkiye duyuyorum ben. Ne haberler de görüyorum, ne gazetelerde görüyorum. Bunlar ne yapmaya çalışıyor ben bilemedim gitti. Ama ben hak ediyorsam engelli maaşını hak etmişim kimliğimde burada bende yalan yok kilaf yok. Benim konumumda kendileri olsa acaba ne yapar? Ben bu 2 bin 800 lirayla oğlanın yanında kalıyormuşum da oğlanın maaşı biraz yüksek görünüyormuş. Oğlumun ev kira bark kira askeri ücretle çalışan bir oğlan, hanımı var iki tane çocuğu var okula gidiyor ne olacak? Ben hadi oğlanın yanından ayrıldım. 2 bin 800 lirayla ev kirası mı vereceğim, su kirası mı vereceğim, elektrik kirası mı vereceğim, yemek parası mı vereceğim ne olacağım ben? Gidiyorum geliyorum iş verin iş vermiyorlar, aş verin aş vermiyorlar, ne olacak böyle? Benim yerimde kendileri olsa ne yapar?”

Kaynak: Özel Haber

Kaynak: Özel Haber