Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kayseri’de Talimatı Verdiği O Mahallede Çalışmalar Ne Durumda? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kayseri’de Talimatı Verdiği O Mahallede Çalışmalar Ne Durumda?

Japon İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, TGRT haberde katıldığı bir programda Türkiye’de yaşanan ve yaşanması beklenen depremlerle ilgili konuştu. Doğu Anadolu'nun Akdeniz'e ulaşan fay hattında henüz bir deprem olmadığını söyleyen Japon Uzman Moriwaki, burada biriken enerjinin doğurabileceği tehlikelere değindi.

Konuyla ilgili konuşan Moriwaki, “Doğu Anadolu'dan uzanan ve Kahramanmaraş depremiyle büyük bir enerji depolayan Kıbrıs'tan gelen fay hattı ile birleşen Doğu Anadolu'nun batı kolunda deprem yaşanması halinde büyük bir yıkım yaşanacak. Bu deprem en az 7.5 üzeri olacak diye konuştu.

Moriwaki ayrıca, bu depremin olması halinde, Mersin, Adana, Hatay ve Antalya'da şiddetli bir tsunaminin yaşanabileceğini söyledi.

Depreme hazır olunması gerektiğini belirten Moriwaki, deprem beklenen şehirleri tek tek sıraladı. Bursa, İstanbul, Tunceli ve Bingöl'de Türkiye'nin en büyük depremlerinin yaşanacağını söyleyen Moriwaki, Ege'den Çanakkale'ye uzanan fay hattının oldukça tehlikeli olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Haber Merkezi