Erkekler için doğum kontrol hapı geliştirildi. Erkeklerde de doğum kontrol dengesinin sağlanması için üretilen ilaç, farelerde işe yaradı.

Doğum kontrol hapı, her gün düzenli olarak kullanıldığında, gebeliği yüzde 99 oranında engellemeye yardımcı olur. Kontrol hapları, yumurtlamayı durdurur ya da azaltır, spermin rahme girmesini önler, döllenmiş bir yumurtanın tutunmasını engellemek için rahmin iç tabakasını inceltir.

Doğum Kontrol Hapı

Yeni geliştirilen ilaçla, erkekler de doğum kontrol dengesini sağlamak için hap kullanabilecek.

Minnesota Üniversitesi'ndeki bir ekip tarafından oluşturulan yeni bir ilaç, proteinlerin memelilerde doğurganlık ve erkeklik için çok önemli olduğu bilinen A vitaminine bağlanmasını engelliyor. Amerikan Kimya Derneği'nin araştırmasına göre, bu ilaç farelerde hamileliği önlemede yüzde 99 etkili ve belirlenen herhangi bir yan etkisi yok.

Kayserili Kadın Kanserin Etkilerini Nasıl Unutuyor ? Kayserili Kadın Kanserin Etkilerini Nasıl Unutuyor ?

Fareler üzerinde yapılan deneylerde dört hafta boyunca ilaç kullanan farelerin sperm sayılarının, gebelik oluşturamayacak bir seviyeye gerilediği görüldü. İlaç kullanımı sonlandırıldıktan 4 ila 6 hafta sonra ise etkinin ortadan kalktığı ve sperm sayılarının tekrar normale döndüğü gözlemlendi. Bu geri dönüştürülebilir etki, kalıcı bir durum olmaksızın gebeliği önlemenin anahtarı olabilir.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ