Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, '6 Şubat Depremlerine Mühendislik Bakışı ve Deprem Deneyimleri' konulu panelde depremde bina yıkımlarını önleyecek bilyeli sistemin üniversitelerinde geliştirildiğini duyurdu.
Rektör Altun, "Erciyes Üniversitesi Deprem Araştırma Laboratuvarı’nda geliştirmiş olduğumuz bilyeli sistem izolatörler de Ar-Ge safhasını geçmiş, Ür-Ge safhasında yetkili firma tarafından bunların binalarda kullanılması için üretmiş oldukları numune üzerinde tarafsız laboratuvarda ve deneyler yapılması sonucunda gerekli onayları alınmıştır." dedi.

Erü Deprem Izolatörleri (4)
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi tarafından '6 Şubat Depremlerine Mühendislik Bakışı ve Deprem Deneyimleri' konulu konferans düzenlendi. 
ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, "Binanın yüksekliği arttıkça izolatör kullanımı sıkıntıya girer. Bu sefer binada devrilme meydana gelir. Devletimiz faylardan uzaklaşmak sureti ile tünel kalıp sistemleri tercihlerine dönmektedir ve bunlar çok doğru tercihlerdir. Bu binalar deprem anında dışarıya kaçmak yerine, binada durmanızı tavsiye edeceğimiz bina tipidir" dedi.

Düzensiz Göçmenlere Geçit Yok! Bin 177 Kişi Yakalandı Düzensiz Göçmenlere Geçit Yok! Bin 177 Kişi Yakalandı

Erü Deprem Izolatörleri (2)
ERÜ Laboratuvarlarında Geliştirildi
 Konferansta konuşan Rektör Altun, “Binanın yüksekliği arttıkça izolatör kullanımı sıkıntıya girer. Bu sefer binada devrilme meydana gelir. Ancak şu anda kullanılan sistemlere baktığımızda bizimde Erciyes Üniversitesi Deprem Araştırma Laboratuvarı’nda geliştirmiş olduğumuz bilyeli sistem izolatörler de Ar-Ge safhasını geçti. 
Üretim Aşamasına Geçmek İçin Onay Alındı
Ür-Ge safhasında yetkili firma tarafından bunların binalarda kullanılması için üretmiş oldukları numune üzerinde tarafsız laboratuvarda ve deneyler yapılması sonucunda gerekli onayları alınmıştır. Bundan sonraki süreçlerde bu izolatörlerin yaygınlaşması da söz konusu olacaktır” diye konuştu. 
Çelik Yapılar Etkili Olur
Konuşmasında çelik yapı kullanımının çok önemli olduğunu ifade eden Rektör Altun, “Çelik yapılarda deprem davranışı, deprem performansında çok etkili sonuç veren önemli bir yapı tipi ve malzemesidir. 

Ülkemizde bununda mutlaka gündeme gelmesi gerekmektedir. Bunun dışında Devletimiz faylardan uzaklaşmak sureti ile tünel kalıp sistemleri tercihlerine dönmektedir ve bunlar çok doğru tercihlerdir. Bu binalar deprem anında dışarıya kaçmak yerine, binada durmanızı tavsiye edeceğimiz bina tipidir” ifadelerini kullandı.

Erü Deprem Izolatörleri (1)

Editör: Ahmet Bolat