Otomobil piyasasında 7 Temmuz alarmı çalmaya devam ediyor. Sıfır araçlarda uygulanan kampanya ve indirimler ikinci el araçlara da yaramaya başladı. İkinci el araç piyasası hareketlenmeye başlarken Kurban Bayramı öncesi sektör yeniden sekteye uğradı. Fiyatların yüzde 20 gerilemesine ve araç bolluğuna rağmen hiçbir değişiklik olmadığı açıklandı.

7 Temmuz Uyarısı İkinci El Piyasasını da Etkiledi

Bir süredir 7 Temmuz uyarısıyla çalkalanan otomobil piyasasında hızlı bir gerileme yaşanmaya başladı. Sıfır araçların belirli donanımlara sahip olması durumunda satılabileceğini gösteren uygulama yaklaşırken sektörde peş peşe indirim ve kampanyalar zirveye tırmanmaya başladı. Sıfır araçlarda yapılan kampanyalar aynı zamanda ikinci el piyasasında da etkili oldu.

Fiyatlar Dibe Vurdu! İkinci El Araç Piyasasında Büyük Sessizlik!-1

Sıfır Araçlara zam Gelmesi Bekleniyor

Bir süredir hem fiyatları hem de hareketliliği azalan ikinci el araç piyasası, bayram öncesi de aynı şekilde devam etti. Araç seçeneklerinde bolluk olmasına rağmen yaşanan durgunluk sektör temsilcilerini de etkilemeye başladı. Oto galericiler bayram öncesinde uygun fiyatlı araçların satıldığını söyledi. Oto galericiler, araç almak isteyenler için satın almanın doğru zaman olduğunu belirtti. Aynı zamanda fiyatların yüzde 20 düştüğünü söyleyen galericiler, ilerleyen dönemde sıfır araçlara zam gelmesini beklediklerini kaydetti.

‘Zamlar İkinci El Piyasasına da Otomatik Olarak Yansıyacak’

Temmuzdan sonra sıfır araçlarda zamların görüleceğine değinen Oto galerici Gürkan Keleş, "Bayram üzeri şu anda daha uygun olan araçlar satılıyor. İkinci el araç fiyatları da gerilemiş durumda. Sıfır arabalarda da fiyatlar biraz geriledi. Araç fiyatları ortalama yüzde 20 geriledi. Biniciler için şu anda araç alma zamanı. Sürücüler şu anda araba alabilir. İlerleyen dönemde araba fiyatlarının yükseleceğini düşünüyoruz. Temmuz’dan sonra sıfır araçlarda fiyat artışı yaşanabilir. Zamlar gelirse, ikinci el piyasasına da otomatik olarak yansıyacaktır. Yüksek fiyattan araç alan biniciler ise araçlarını şu an satmıyorlar. Biz oto galericiler olarak fiyatlarımızı geri çektik" ifadelerini kullandı.

Fiyatlar Dibe Vurdu! İkinci El Araç Piyasasında Büyük Sessizlik!-2

‘Araba Çeşitleri Bu Dönemde Çok Fazla’

Hacca Giden Hacılar Kaçırıldı Mı? Yeni Fahire Kara Olayları Mı Yaşanıyor Hacca Giden Hacılar Kaçırıldı Mı? Yeni Fahire Kara Olayları Mı Yaşanıyor

Eskiden araba dahi bulunmayan ikinci el araç piyasasında bolluk yaşandığını belirten Keleş, “Arabasını satıp mevduat faizine yatıran vatandaşlar da var. Ancak araba fiyatları düşmeyecek, elbet yükelbet yükselecek diye düşünüyoruz. İkinci el piyasasında eskiden araba bulunmuyordu ancak şu anda araç bolluğu var. Araba çeşitleri bu dönemde çok fazla" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi