Sendika başkanlarının da katıldığı 13. Çalışma Meclisi Toplantısı, Ankara’da düzenlendi. 
Asgari ücretli çalışanların ‘Ara zam’ talebine karşılık vermeyerek, zam yapılmayacağını söyleyen Çalışma ve Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan,eleştirilerin odağı haline geldi. Toplantıda Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Bakan Vedat Işıkhan’a asgari ücret konusunda verdiği sert tepkiler dikkat çekti.

Bu Komisyon Yapısıyla Olmaz!

Asgari Ücret Komisyonu’nu eleştirerek bu komisyondan sağlıklı bir asgari ücret çıkmaz diyen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Bu yapıdan, sağlıklı bir asgari ücret çıkmaz. Kurumuş söğütten düdük olmaz. Daha çoğulcu, daha katılımcı ve kapsayıcı bir komisyon yapısına ihtiyaç var. AB ülkelerinde asgari ücretli sayısı çalışanların yüzde 10’unu geçmiyor. 

Kurban Bayramı’nda Araç Çıkışlarına Kısıtlama Getirildi! Kurban Bayramı’nda Araç Çıkışlarına Kısıtlama Getirildi!

Almanya’da asgari ücretle çalışanlara devlet destek veriyor. Bizde çalışanların yüzde 40’ı asgari ücretli. Asgari ücreti belirlerken aslında 6-7 milyon işçi için toplu sözleşme yapmış oluyoruz. Asgari ücret sosyal destek gerektiriyor. Çünkü geçinebilecek ücret değil. Bu komisyon yapısıyla olamaz da. Burayı konuşalım deyince kapılar yüzümüze kapanıyor” ifadelerini kullandı. 

İş Güvencesi Varmış..Hadi Oradan!
Konuşmalarının devamında Mahmut Arslan, OECD ülkeleri ile Türkiye’nin arasındaki milli gelirden alınan pay farkının kabul edilebilir olmadığını dile getirerek, “Emeğin milli gelirden aldığı pay OECD ülkelerinde yüzde 55-60, AB ortalaması yüzde 65-70. Türkiye ortalaması yüzde 24. Almanya’nın üçte birinden daha az. Yazıktır, bu tablo Türkiye’ye yakışmıyor. Emeğin payı eriyor, benim ülkem bunu hak etmiyor. Sendikaya üye olan işçilerimiz işten atılıyor. Mutlak iş güvencesi lazım. Efendim neymiş Türkiye’de iş güvencesi varmış… Hadi oradan! Bu iş güvencesiyle örgütlenmek isteyince kapı dışarı ediliyoruz. 

Cumhurbaşkanlığı sistemi başladığından bu yana Meclis’e torba yasalar geliyor. Torba yasa teklifleri geldiği için TBMM Aile ve Çalışma Komisyonu 5 yıldır toplanamıyor. İşçilerle ilgili yasalar Meclis’e geliyor haberimiz bile olmuyor. Derdimiz var, dertliyiz” açıklamalarını yaptı.

Kaynak: haber merkezi