Uzun yıllardır Kayserili vatandaşların tartışmasına neden olan, Bünyan ilçesine mi yoksa Akkışla ilçesine mi özgü, bir türlü sonuca varılamayan o konunun ayrıntılarını Kayseri Deniz Postası olarak haberimizde yer verdik.

Kayseri Cami

Ülke genelinde çoğunlukla Kayseri iline özgü olan Gilaboru meyvesi akarsu kenarlarında yoğun olarak yetişmektedir. Eylül ve Ekim aylarında hasadı yapılmaya başlanan bu meyve yöresel bir içecek olarak suyu sıkılarak tüketilir. Yaklaşık olarak boyu 2-3 metre olmasından dolayı çalı görünümündedir. Suyu en çok sevenler arasında yer alan bu meyvenin salkım şeklinde yuvarlık biçimde şekilleri vardır. Portakaldan 10 kat daha fazla C vitamini içeren Gilaboru meyvesi kanser önleyici ve antioksidan gibi birçok özelliğe sahiptir.

Kayseri Meydan Kullannn

Kayseri iline özgü olan Gilaboru meyvesinin Bünyan ilçesine mi yoksa Akkışla ilçesine mi ait olduğu merak konusu oldu. Kayserili vatandaşların yıllardır merak etmesine neden olan bu konunun cevabı yapılan araştırmalar sonucunda belli oldu.

Kayseri Kullann

Kayseri'de Ulaşım Tepkisi! Otogar Servisleri Neden Daha Pahalı? Kayseri'de Ulaşım Tepkisi! Otogar Servisleri Neden Daha Pahalı?

Bünyan tarafından yapılan açıklamaya göre gilaburunun coğrafi işaret belgesinin Bünyan'a ait olduğu söylenirken, Akkışla tarafından ise yanıt olarak, “Gilaburu Akkışla'da yenir ve içilir” ifadesi yer aldı. Resmi sonuçlara bakıldığından Gilaboru meyvesinin Kayseri Bünyan ilçesine özgü olduğu tespit edilmiştir.

Gilaboru Kullan

Kaynak: Özel Haber