1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nın kutlanması kapsamında Mimarsinan Parkı’nda etkinlikler düzenlendi. Etkinliğe Kayseri CHP Milletvekili Aşkın Genç, STK üyeleri ve Kayserili vatandaş katıldı. Etkinlik kapsamında halay çekildi ve 1 Mayıs kutlandı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar gerçekleştirildi.

Işçi2

Burada konuşan, Kocasinan Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi üyesi Ahmet Özkan, ‘İşçinin, emekçinin içinde bulunduğu bütün sıkıntıların ne olduğunu biliyorum. Ben de bir aile ferdiyim. Ailemde yaşayan bütün insanların hangi şartlarda yaşadığını bildiğim için bugün, 1 Mayıs işçi, emekçi bayramı olan ve hepimizi ilgilendiren bu alana katılmaktan onur duyuyorum’ ifadelerini kullandı.

Ahmet Özkan 1

‘Demek Ki Vatandaşına Güvenirsen En Ufak Bir Sıkıntı Olmuyor’
İşçi ve Emekçi Bayramı’nın kardeşçe halay çekerek kutlandığını söyleyen Özkan, ‘Valimizin ve emniyet güçlerimizin davranışlarını nezaketini takdirle karşılıyorum. Demek ki vatandaşına güvenirsen en ufak bir sıkıntı olmuyor. O bakımdan İstanbul'da da, İzmir'de de, Ankara'da da, yurdumuzun her yerinde dünyada olduğu gibi barış, kardeşlik içerisinde bu ‘1 Mayıs’ların kutlanması gerekiyor’ dedi.

‘Bu Süreçte İşçiler Bedeller Ödedi, Yaşamını Kaybetti’

EMEK Partisi Kayseri İl Başkanı Ahmet Akarsu da, ‘Bundan yaklaşık 150 yıl önce emekçilerin ‘8 saat çalışmak ve dinlenmek istiyoruz’ diyerek, alanlarda taleplerini dile getirdiği büyük yürüyüşler yaptığı süreç oldu. Bu süreçte işçiler bedeller ödedi, yaşamını kaybetti. Şimdi de 1 Mayıs'ın anlam ve önemi itibariyle de, talepler bayramı, işçilerin emekçilerin yaşanan açlığa, yoksulluğa ve zulme karşı taleplerini bir araya gelerek söylediği bir bayram olarak kutluyoruz.’ diye konuştu.

Ahmet Akarsu1

‘İşçiler Ve Emekçiler Talepleri İçin Mücadele Ederse Kazanacaktır’

1 Mayıs öncesindeki işçi sınıfının mücadelesinde yaşamını yitirmiş, emekçiler için de bir anma programı etkinliği olarak da değerlendirilebileceğini belirten Akarsu, ‘İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününde, artan enflasyona karşı, hayat pahalılığına karşı, açlığa ve yoksulluğa karşı işçilerin ve emekçilerin bir araya gelebileceği sermaye sınıfıyla, emekçi sınıfların karşılaştığı en büyük gün olarak ifade ediyoruz. İşçiler ve emekçiler talepleri için mücadele ederse kazanacaktır’ ifadelerini kullandı.

‘İktidarın Önüne Geçene Kadar’

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Şube Başkanı Fatmagül Bayat ise, ‘Kamu çalışanıyım, 1 Mayıs Uluslararası işçi sınıfının bayramı. Hep birlikte yıllardan beridir Kayseri'de elimizden geldiği kadar kutlamaya çalışıyoruz. İşçi sınıfı bütün haklarını alana kadar, iktidarın önüne geçene kadar, emek mücadelesini zirveye taşıyana kadar bu mücadelemizi elbette ki devam ettireceğiz’ dedi.

Tmagül Bayat1

‘Kemer Sıkma Politikalarına Razı Olmamız İsteniyor’

Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi Yeliz Karaca da, ‘Bugün mücadele ve dayanışma günü. Biz 1 Mayıslara hem dayanışmamızı büyütmek, hem de mücadelemizi büyütmek için alanlara çıkıyoruz. Bugün Türkiye'deki ekonomik krizin içerisinde 2 yıldır debeleniyor ve en son Şimşek, ekonomi programıyla bizi İMF'nin işçi ve emekçiler düzeyindeki kemer sıkma politikalarına razı olmamız istedi. Biz 1 Mayıs'larda bu yüzden birlikteyiz. Bir aradayız. kemerlerimizi sıkmayacağız, yumruklarımızı sıkacağız’ şeklinde konuştu.

Yeliz Karaca1

‘Zenginlere Diyoruz Ki, Geviş Getirsinler’

İşçi sınıfı örgütlüyse güçlü’ diyen Yeliz Karaca, ‘Biz patronlardan, sermaye düzeninden daha güçlüyüz Türkiye'de her şeyi biz üretiyoruz. Hayat, biz işçilerin emeğiyle var oluyor. Zenginlere diyoruz ki, geviş getirsinler. Bu ülkenin üzerindeki asalaklardan kurtulursak hiçbir problemimiz kalmaz. İşçilerin birliği sermayeyi mutlaka yenecek’ diye konuştu.

‘2 Kişiden Biri Emekli Olurken Diğeri 17 Yıl Öteleniyor’

Kayseri, EMADDER il temsilcisi Battal Zorlu ise, ‘Bizim amacımız burada bir günde, bir ayda, bir yılla 17 yıl mağduriyetimizi dile getirmek. Bunun için de sahalarda elimizden gelen her şeyi yapmayı düşünüyoruz. Düşünün ki Kayseri'de 2 arkadaş aynı anda işe başlıyor. Biri, 08.09.1999 tarihinde işbaşı yaparken diğeri 09.09.1999 tarihinde işbaşı yapıyor ve bu iki kişinin biri emekli olurken diğeri 17 yıl öteleniyor. Bu mağduriyet içerisinde bizler de varız. Biz bunlara haykırmak için sahalardayız. Ve sonuna kadar savunucusu olacağız’ dedi.

Battal Zorlu 1

'İşçi sınıfının tercihini sormaya devam edeceğiz'

Türkiye İşçi Partisi  Kayseri Sözcüsü Oğuzhan, 'Bugün burada AKP'nin işçi sınıfı üzerindeki oligarşik kurmuş olduğu düzeni ile nasıl mücadele edebileceğimizi, örgütlü mücadelenin etkisini bir kere daha gösterdik. AKP'nin gücünün her geçen gün kırıldığını, bunda sınıf ve işçi mücadelesinin etkisini her geçen gün daha fazla göstereceğiz. Türkiye İşçi Partisi olarak da bu mücadelede her zaman için işçi sınıfının tercihini sormaya devam edeceğiz' dedi.

Kayseri'nin O İlçesinde Ekmeğe Zam! Kayseri'nin O İlçesinde Ekmeğe Zam!

Oğuzhan

Kaynak: ÖZEL HABER