Kayseri'de içerisinde mürettebatın bulunduğu eğitim uçağı sabah saatlerinde düştü. SF-260D tipi eğitim uçağının kaza kırıma uğradığı ve iki askeri şehit olduğu bildirildi.

Yaşanan acı olay sonrasında Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, 'Kayseri’deki 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından eğitim/test için kalkan Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait SF-260D tipi bir eğitim uçağımız henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Arama kurtarma çalışmalarına başlanmıştır.' denildi. Daha sonra iki askeri personelin şehit olduğu bildirildi.

Daha Önce İzmir'de Kaza Kırıma Uğramıştı!

16 Şubat 2018'de İzmir’deki Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan askeri eğitim uçağı düşmüş uçaktaki iki pilot şehit oldu.

TSK yaşanan olayla iligli, “Çiğli/İzmir 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığından 16 Şubat 2018 tarihinde tecrübe uçuşu maksadıyla kalkış yapan bir eğitim uçağımız düşmüştür. İki kahraman personelimiz şehit olmuştur” açıklaması yapmıştı.

Kayseri'de yaşanan kaza sonrası SF-260D tipi eğitim uçağının özellikleri en çok araştırılan konuların arasında yer aldı.

Sinan Ateş Cinayetiyle Anılan Olcay Kılavuz: İtibar Suikastçıları Yargı Önünde Hesap Verecek! Sinan Ateş Cinayetiyle Anılan Olcay Kılavuz: İtibar Suikastçıları Yargı Önünde Hesap Verecek!

2018'de İzmir Çiğli'de kaza kırıma uğrayan SF-260D tipi Eğitim uçağının ikinci kazasıda Kayseri'de sabah saatlerinde oldu.

SF-260D Hangi Ülkede Üretildi!

Kayseri'de düşen SF-260D tiği eğitim uçağının İtalyan Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçak olduğu akrobasi ve askeri eğitim uçağı olarak satılan hafif uçak olarak biliniyor. Eğitim uçağının ilk uçuşunu (F.260 adıyla) 15 Temmuz 1964'te yaptığı bildirildi.

tr.wikipedia.org sitesindeki bilgiye göre uçağın başlıca özellikleri şöyle:

Kullanım amacı: Başlangıç Uçuş Eğitimi
Üretici firma: Agusta Westland
Motor tipi:1 EA LYCOMING AE10 - 540 - D4A5
Boş ağırlığı: 755 kg.
Azami kalkış ağırlığı: 1100 kg.

SF-260D, oldukça sağlam ve güvenilir bir uçak olarak bilinmektedir.
Uçak, aerobasi manevraları için de uygundur.
SF-260D'nin çeşitli sivil versiyonları da üretilmiştir.

Muhabir: Volkan Türkmenoğlu