Adalet Bakanlığı hükümlülere kolaylık getirecek  kısa adı BİOSİS olan Biyometrik İmza Yönetimi ile Takip Sistemi başlatıyor. Yeni sistem ile Polis Merkezlerine her gün belirli saatler arasında giderek imza verme dönemi tamamen bitecek.

Çiftçilerin Eli Boş Kaldı, Dolu Yağışı Kırıp Geçirdi! Çiftçilerin Eli Boş Kaldı, Dolu Yağışı Kırıp Geçirdi!

Adalet Bakanlığı bir süredir faaliyete geçirmeye çalıştığı BİOSİS’te son düzenlemeleri yapıyor. Biyometrik İmza Yöntemi ile Takip Sistemi denetimli serbestlik kapsamında polis merkezlerine giderek imza verme zorunluluğunda olan hükümlülerin işini kolaylaştıracak. Sistem devreye girdiğinde yükümlülerin takibi elektronik cihaz veya telefon yürütülecek.

Dünyada İlk Olacak!

BİOSİS ile denetimli serbestlik kapsamında binlerce hükümlü hergün polis merkezine giderek imza vermek zorunda kalmayacak.  Proje şu anda denetimlerin kolaylaştırılması için geliştiriliyor.

Uyuşturucu Kullanan Ve Satanları Takip Edecek!

Uyuşturucu kullanma, bulundurma ve satma gibi suçları işleyenler de sistemle takip edilebilecek.

Sistem, hükümlünün durumuna ve aldığı cezaya göre;  belirlenen yerlere gidip gitmediğini, belirli alanların terk edilmesinin engellenmesini, konutun terk edilip edilmeyeceği, alkol kullanımını denetleyecek.

Kadına Şiddeti de Denetleyecek!

Ayrıca BİOSİS kadına şiddeti önlemede etkin olacak. Sistem içerisinde mağdur koruma ünitelerine ağırlık verildiği bildirildi. Alınan cezaya göre özellikle kadının mağdur olacağı durumlarda hükümlünün şikâyetçiye yaklaşacağı sınır belirlenip takip edilecek. Elektronik izleme kapasitesi sadece 3 bin kişi. BİOSİS ile 300 bin kişinin elektronik takibi mümkün hale gelecek.

Nasıl Kullanılacak!

BİOSİS yükümlülerin rızaları alınarak kullanılacak ve kendilerine ait elektronik cihazlarına veya telefonlara sistem yüklenecek. Elektronik cihazın GPS özellikleri olması ve bu özellikleri kullanılarak Biyometrik doğrulama yöntemleri ile takip yapılacak.

Yükümlülerin elektronik cihazları sürekli açık olacak ve bu konuda mazeret kabul edilmeyecek. Cihazlar üzerinden bildirim göndermek suretiyle hükümlünün konumları ve biyometrik verileri istenilen her an hızlı ve kolay bir şekilde tespit edilebilecek. Bu sistem ile sahada eleman olmasına gerek kalmadan yükümlünün takibi yapılmış olacak.

Polis Merkezlerinin İş Yükü Azalacak!

Hükümlünün aldığı cezalar içerindeki kamu yararına çalışmada, yerinde olup olmadığı uzaktan sistem sayesinde rahatlıkla kontrol edilebilecek. Sistem kısıtlı ve yasak bölgeleri kullanıcıya gösterecek ve gerektiğinde otomatik olarak ikazda bulunarak bilinçsiz ihlaller önüne geçilmiş olacak. Ayrıca, bilinçli ihlallerde bahaneleri ortadan kaldıracak

Kaynak: özel haber