Sosyal medyanın etkisiyle son yıllarda artan kozmetik ve makyaj malzemesi kullanımı cilt bariyeri sorunlarını da beraberinde getiriyor. Güzelleşmek için kozmeteğe yönelen kadın yaşının 18'e kadar düştüğü belirtiliyor.

Cildiniz Sağlığınızı Ele Veriyor Cildiniz Sağlığınızı Ele Veriyor

Sosyal medya da giderek artan cilt bakım ve makyaj ürünleri furyası yüzünden bir çok genç cilt bariyerinin bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Özellikle cilt bakımı ya da makyaj için onlarca çeşit temizleyici, krem, cilt serumu, fondöten, kapatıcı vb makyaj malzemesi kullanımının 40'lı yaşlarda başlaması gereken cilt bariyerinde ki bozulmayı daha erkene çekiyor.

40'lı Yaşlarda Beklenen Bozulma 20 Yıl Önceye Çekiliyor

Kozmetik

Konuyla ilgili açıklama yapan Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, derinin üst kısmında bulunan ölü tabakayı cilt bariyeri olduğunu belirterek, " Bu tabaka, deride bir koruyucu bir film tabaka oluşturuyor. Bu koruyucu tabakanın önemi, dış ortamdaki mikroorganizmaların deri içerisinden geçip vücudu istila etmelerinin önüne geçmek.

 Zaman içerisinde bu koruyucu tabaka çeşitli etkenlerden dolayı bozulabiliyor. Normal şartlarda cilt bariyerinin bozulmasını biz çoğunlukla 35-40'lı yaşlardan sonra bekleriz. Özellikle menopoza doğru, hormonların azalmasına da bağlı olarak gerçekleşebiliyor bu bozulma.

Ciltbakım Ürün

 Ama maalesef ki günümüzde bu çeşit çeşit makyaj malzemesi, fondöten vs kullanma çılgınlığından dolayı, cilt bariyeri bozukluğu 18 ila 20'li yaşlara kadar düştü. Aşırı sayıda temizleme ürünü kullanmak, aşırı miktarda yıkamak, çok fazla sayıda kozmetik ürünler kullanmak, üst üste aşırı miktarda makyaj malzemesi sürmek gibi nedenlerden dolayı derinin bariyer tabakası çökebiliyor" diye konuştu.

Cildinde sorun olanların bilinçsizce internetten ürün sipariş etmek yerine mutlaka bir dermatoloğabaşvurmalarını gerektiğinin altını çizen Kutlubay, " Bizim önerimiz şu; eğer sivilceniz, akneniz varsa da kendi başınıza bir ürün almak ya da sipariş etmek yerine, mutlaka bir dermatoloğa başvurun. Dermatolog zaten aknenin şiddetine göre uygun bir ürünü reçete edecektir" dedi

Editör: Ülkü Şimşek