Türkiye'de her gün zam haberleriyle uyanıyoruz. Çoğumuzun vazgeçilmezi, olmazsa olmazı çaya da zam geldi.

Türkiye'de en çok tüketilen 2 ürüne de zam geldi bugün. Birisi çay diğeri sigara..

Hayat pahalılığı günden güne etkisini gösterirken, hayatın stresini attığımız iki ürüne artık daha fazla para vermiş olacağız.

Kimi zaman arkadaş buluşmalarının, ziyaretlerin, misafirliklerin vazgeçilmezi çay bile lüks haline geldi. Üretici, yaş çay alımlarına yapılan zammı az buldu,, isyan etti. Tüketici markettten alacağı son fiyatı çok buldu, eleştirdi. Herkes zarar gördü ama bir tek, bu işi tekelinde bulunduranlar kazandı. Zengine yine bir şey olmadı.

Türkiye aynı zamanda, dünyanın da en çok çay tüketen toplumu, bize bu zamlar dokunmaz diyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Çay toplumuzun artık kültürel bir parçası haline gelmişken öyle vazgeçmek de olmaz tabi. Her misafirliğin olmazsa olmazı çaydan, yanında ona eşlik eden onlarca çeşit yiyecekten vazgeçilmez doğal olarak. Simitin yanına, yemeğin üstüne, sigarayla birlikte ve bazen de tatlıyla beraber. 

O kadar yaşamımızın bir parçası haline geldi ki çay, öyle bir kaç zamla hayatımızdan çıkaramayız. Siz yine zam yapmaya devam edin. Zam da gelse, biz çaysız yapamayız.